Eş Durumundan Boracay Filipinler de 5 Ay

Kasım 2015'te sezonun bitişiyle okulumuz Kiteboard Bodrum'u kapatarak 5 aylık Boracay maceramızın ilk adımını attık. Daha önce 2010 yılında rüzgâr sörfü ve kiteboard tatili için, 2012 yıllında ise kiteboard yarış antrenmanları sebebiyle Boracay'da bulunmuş ve Filipinler'in bu cennet adasına hayran olmuştum. Bu defa eşim ile yazın yoğun olan işlerimizden dolayı ertelediğimiz balayını uzun soluklu ve keyifli bir maceraya dönüştürmek ve Turkiye'deki ölü rüzgâr sezonunu değerlendirmek adına 5 aylık bir maceraya atıldık.

7107 adadan oluşan Filipinler'in ortasında yer alan Boracay, bir ucundan bir ucuna 7km olan başkent Manila'nın yaklaşık 300km güneyinde yer alan, ülkenin en turistik ve ünlü adası.


Boracay adasına ulaşmak biraz zahmetli olsa da, adaya adımınızı attığınız anda kendinizi tüm yorgunluğuzu bir anda silip atan tropik bir cennetin ortasında buluyorsunuz. Filipinler'e ilk vardığımızda inanılmaz sıcak ve nemli bir hava bizi karşıladı ve hemen sonrasında kovadan boşalırcasına yağan yağmurla 'Tropiklere hoşgeldiniz' mesajımızı aldık. Boracay'a ulaşmak üzere 11 saatlik bir uçuşla Manila'ya vardık. THY'nin Manila'ya direkt uçuşları olduğu gibi daha ekonomik seyahat etmek isteyenler için farklı havayolu firmalarının aktarmalı uçuşları da mevcut. Manila'ya vardıktan sonra havayolu ile Caticlan ya da Kalibo'ya uçmak gerekiyor. Caticlan havalimanı uçaklarının pervaneli küçük uçaklar olması ve bizim spor malzemelerimizin ağırlığı nedeniyle biz Kalibo'ya uçmayı tercih ettik. Kalibo'dan sonra ise minibüs ile 1.5 saatlik yolculuk sonrasında adaya geçmek üzere Ferry Port'a vardık, 10 dakika süren tekne yolculuğu sonunda adaya ulaştık.


Önceki yıllarda Boracay'da kurduğum dostluklar sayesinde adanın en prestijli okulu olan Greenyard'da Kiteboard Bodrum olarak eğitimlerimize devam ettik. Bulabog kite plajı sığ ve dalgasız su koşulları ile bu spora yeni başlayanlar dahil tüm seviyedeki sporcular için ideal bir spot. Bulabog dünyaca ünlü kalabalık bir kite spotu olduğu ve 10 tane okula ev sahipliği yaptığı halde geniş kullanım alanından dolayı kalabalıkmış hissi vermiyor. Plajdaki düzenden dolayı da riderlar eğitim alan kişileri rahatsız etmiyor. Burada bulunan tüm okulların kuruduğu BWA (Boracay windsport association) sık sık düzenledikleri toplantılarla bu sporun gelişimi ve sürdürülebilirliği adına birçok başarılı işlere imza atıyor.


Boracay'da rüzgarlı sezon Ekim - Nisan ayları arası. Sabah gün doğumu ile başlayan ve gün batımına kadar kesintisiz süren rüzgar sayesinde gün boyu kiteboard yapmak mümkün fakat birkaç faktörü göz önünde bulundurmak gerekiyor. Genelde rüzgar günün ilk yarısı öğleden sonraya kıyasla daha kuvvetli esiyor. Biliyorsunuz ki tüm okyanuslarda gel-git olayı yaşanır. Bu yüzden en ideal sürüş ortamını yakalamak için su seviyesindeki değişiklikleri takip etmek gerekiyor. Zira gel-gitin en düşük olduğu saatlerde su çok sığ ve en yüksek olduğu saatlerde ise su çok çırpıntılı ve karada kite kaldırıp indirecek alan kalmıyor. Bizim kaldığımız apart Bulabog Kite plajında, denize 20 adım mesafede olduğu için gel-gitin sabah saatlerinde ideal olduğu dönemlerde günün ilk ışığıyla tüm plaj bizimmişçesine kite yapma ayrıcalığını yaşıyorduk. Kristal berraklığındaki muhteşem suda, arkanızda kartpostal tadında tropik manzara eşliğinde kite yapmak muhteşem bir his.

Nadir olsa da rüzgârın esmediği günler de oldu. Rüzgârsız günler için favori aktivitemiz şnorkelle dalmak idi. Ada çevresinde yaptığımız keşif yürüyüşlerinde adanın kuzeyinde ve güneyinde yer alan Ilig-iligan, Tambisaan gibi turistik olmayan, tenha ve bakir plajlarda muhteşem tropik deniz canlılarına eşlik etme fırsatı bulduk. Keyif aldığımız diğer bir aktivite ise Boracay'dan tekne ile anakaraya geçip motor kiralayarak çevredeki mağara, ekopark, şelaleler, doğal kaynak suları, parklar, nehirler gibi farklı yerlere geziler yapmaktı. Bunun dışında malzemelerimizi alıp anakaraya geçerek yeni kiteboard spotları keşfine çıkmak ya da kite ile 45 dakikalık bir sürüş sonrası anakaradaki Union Beach'e gitmek en sevdiğimiz aktivitelerdi.


Yeri gelmişken komik bir maceramızı da anlatayım; rüzgarın olmadığı bir gün eşim, ben ve yine aynı okulda eğitmen olan arkadaşımız Umut, yerlilerden Filipin usulü tekne ödünç alarak balık avlamaya gitmek üzere denize açıldık. Karadan yaklaşık 2 km açıldıktan sonra birimizin ağırlığı bir tarafa fazla yüklendiği için tekne yan yattı ve battı. Yarı batmış içi su dolu tekne ile karaya dönüşümüz 2 saate yakın sürdü O gün Umut'un doğum günüydü ve sanırım ona unutamayacağı bir doğum günü macerası oldu.

Boracay'da rüzgarsız günler için yapılacak diğer aktiviteler; tüplü dalış, parasailing, zip-line, tekne ada turları, gün batımı tekne gezileri... Boracay'da gün batımı gerçekten çok etkileyici ve bu keyfi Filipinler'e özgü yelkenli tekneler ile yapacağınız bir geziyle taçlandırırsanız eminim unutamayacağınız kareler yakalama fırsatınız olacaktır.

Boracay'ın en ünlü plajı White Beach, ve bu plaj 1-2-3 diye istasyonlara ayrılmış. Merkez kabul edilen DMALL çarşısının önü olan Station 2 en popüler ve kalabalık istasyon. White Beach Station 1 ve 3 ise çok daha sakin ve nezih. Diğer popüler plajlar ise merkezden triportör (Asya'nın birçok ülkesinde tuk-tuk olarak bilinir) kiralayarak ulaşabileceğiniz PUKA Beach ve Diniwid Beach.

Boracay'da her çeşit yiyecek, içecek bulmak mümkün. Adanın gelişmesi ile birlikte uluslararası markalar da burada yerlerini almışlar. Biz yeni ve değişik tatları denemek istediğimiz için daha çok Filipin yemeği yapan yerel lokantaları tercih ettik. En favori yemeğimiz bicol express idi. Acılı hindistan cevizi sütü soslu biftek ile yapılan bu Filipin usulü yemek enfes... Bunun dışında D'talipapa Balık Pazarı, Boracay'ın en gözde yeme-içme merkezlerinden. Balık Pazarı'ndan dilediğiniz deniz ürününü alıp çevredeki pişiricilere götürüp hazırlanmasını istediğiniz soslar ile pişirtiyor ve enfes yemeğinizin keyfini sürüyorsunuz. Angels Restaurant'ta Mango soslu karides ya da beyaz şarap soslu midye bizim favorimizdi.


Filipin halkından bahsedecek olursak, öncelikle bizim çerçevemizden baktığımızda birçoğunun zor bir hayat yaşıyor olmalarına ve düşük gelir düzeylerine rağmen çok mutlu, pozitif, enerjik ve iyi niyetli insanlar diyebiliriz. Boracay'da suç oranı yok denebilecek seviyede ve son derece güvenli bir adada olduğunuzu her daim hissediyorsunuz.

Galeri

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap