"Sizden Gelenler" CEMAL BEDESTENCİ

 

 

Merhaba,

Ben, Cemal Bedestenci. 1969 yılında her tür doğa sporunun yapılabildiği Bursa’da doğduğum için çok şanslıyım. 1978 yılında kayak ve 1986 yılında rüzgâr sörfü sporlarıyla tanıştım. Her iki sporu da hala tutkuyla yapıyorum. Bu sporlara tutkulu olmamda ki en önemli iki unsur bence çok önemli;

1. Doğa sporlarını yapabilmek için uygun koşullara kolayca ulaşılabilecek bir şehirde yaşamak. Bursa bu konuda dünyada örneği nadir şehirlerden bir tanesidir. Aralık ayından Mart sonuna kadar yaklaşık 4 ay kayak yapılabilen ve bir saatten daha kısa zamanda ulaşılabilen Uludağ var. Rüzgâr sörfü ya da diğer su sporlarını yapabilmek için denize ulaşmak daha da kolay. Aynı gün içinde hem kayak, hem rüzgâr sörfü dahi yapabilirsiniz.

2. Doğa sporlarını yapabilmeniz için ailenizin size gerekli imkânları sağlaması. İlk kayaklarımı da, ilk rüzgâr sörfümü de babam benden habersiz bana getirdiğinde çok sevinmiştim. Kayaklar yaz sonunda gelmişti. Kış gelinceye kadar sürekli onları kullanacağım günleri gelmesini bekledim. Çocuklarınızın kötü alışkanlıklar edinmemesi, sağlam kafa için sağlam bir vücuda sahip olmaları için imkânınız varsa onları doğa sporları ile tanıştırın.

 

 

 

 

 

Rüzgâr sörfüne 1986 yılında Yalova Çiftlikköy’de başladım. Taş olmayan kumsalı ile rüzgâr sörfü öğrenmek için ideal bir yer. Ancak sörf okulları yok. Başka bir yerde öğrendikten sonra geliştirmek için Yalova’da devam edebilirsiniz. Rüzgâr sörfü öğrenmek için en uygun yerlerden bir tanesi Çeşme Alaçatı’dır. Alaçatı sörf merkezinde ilk kez 1993 yılında rüzgâr sörfü yaptım. Çeşme Ilıca plajında bir sörf yarışına gitmiştim. O zamanlar Sheraton otelin olduğu yerde Turban otel vardı. Onun önünde yapılan yarışa katıldım. Bitiremedim, o ayrı bir hikâyedir. Hava oldukça sertti. Yarıştan sörfçü çocuklardan bir tanesi Alaçatı’nın sörf için daha güzel olduğunu söyledi. Bunun üzerine öğleden sonra Alaçatı’da ilk sörfümü yaptım. Bu tanışmadan sonra uzun yıllar Alaçatı’ya çok sıklıkla gittim. Rüzgârın kesintisiz sideshore (kıyıya paralel) esmesi ve dalgaların küçük olması hızlı gelişmemde önemli katkısı oldu. Ancak son yıllarda yaz sezonu çok kalabalık oluyor. İlkbahar veya sonbaharda Alaçatı’yı tercih edebilirsiniz.

Bursa Güzelyalı’da rüzgâr sörfü için çok elverişli. Özellikle yaz sezonunda gündüz imbat olarak adlandırdığımız yıldız ve karayelden esen rüzgâr yeni başlayanlar için de çok uygun. Bu rüzgâr bilenler için de büyük bir yelken ve hacimli bir board ile çıkıldığında hem keyif veriyor hem de bol bol rüzgar altı dönüş çalışabiliyorsunuz. Güzelyalı akşam saat beşten sonra sertleşen poyrazı iyi sörfçüler için çok tatminkâr. Dalgalar yüksek sıçramalar yapmak için çok uygun. Rüzgârın yazın hava kararana dek sertleşerek devam etmesi işten sonra saat sekiz buçuk, dokuza kadar günün stresini atmak için en güzel fırsat oluyor. Poyrazda çıkabilmek için planning, waterstart, jibe gibi temel ileri teknikleri yapabilmekte fayda var. Aksi takdirde çok yorucu olabilir.

Datça’ya varmadan önce Gebekum mevkiindeki iki sörf tatil köyünü de değişiklik arayanlar için tavsiye ederim. Rüzgâr iyi bilenleri de tatmin edecek kadar sert esiyor. Bu tatil köylerinde kiralık malzeme bulabilir ve sörf dersleri de alabilirsiniz. Küçük oğlum ve eşimle birlikte onların da mutlu olduğu, benim de keyifle sörf yapabildiğim iki yer var.

1. Çanakkale’nin çeşitli noktalarında sörfe çıkılabilir. Ben 10 km güneyindeki Güzelyalı beldesinden çıkmayı tercih ediyorum.

2. En sert rüzgârı ve vahşi koşulları Gökçeada’da yaşadım. Eşelek plajında özellikle güneş doğumundan öğlene kadar çok ser rüzgâr ve yüksek dalgalar bulabilirsiniz. Tamamen ince kum olan plaj sörfe çıkmayı rahatlatsa da rüzgarın onshore (denizden karaya) esmesi ve dalgaların kıyıda devrilmesi çıkışı zorlaştırıyor. Malzemelerinizi hazırladığınız noktadan yaklaşık 300 metre sola gidip çıkış yaparsanız bu zorluk azalıyor. Bu plajda gerçekten zevkle sörf yapabilmek için önceden antrenmanlı olmak ve iyi bir tekniğe sahip olmak gerekiyor. Bu plaj sabah erken saatlerden rüzgâr sörfçülerini konuk ederken, saat ilerledikçe kitesörf tutkunları çoğunluk oluyorlar. Bu plajda okyanuslardaki gibi dalgadan aşağı kaymak da mümkün. İyi sörfçüler mutlaka görmeli. Eşelek plajından sonra Alaçatı bana Uludağ’daki Beceren pisti gibi geldi. Daha kolay koşullar ve daha çeşitli sörf okulları istiyorsanız Eşelek planın güneyindeki Aydıncık plajını tercih edebilirsiniz. Burada yazları rüzgâr karadan denize estiği için dalga olmuyor ve eşelek kadar yorucu değil. Ancak düz suda kuvvetli rüzgârla birlikte hız rekorunuzu kırabilir ve bol bol jibe çalışabilirsiniz. Son söz olarak diyorum ki benim için mutluluk motor gücü kullanmadan yüksek sürat ve adrenalin bulabildiğim sporları yapmaktır.

 

 

Günümüzde benim yapabildiğim kayak ve rüzgâr sörfü dışında benzer hazzı veren bir çok spor dalı var. En az bir tanesini yapın ve çocuklarınızı da yapması için teşvik edin

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap