"3S" Bir Dağdan İndim Sörf'e Hikayesi

Herkese selamlar, bu yazımda sizlere Amerika'da 3S yani surf, skateboard, snowboard deneyimlerimi anlatacağım. Hepinizin "Buradan kalkıp ta Amerika'ya bunlar yapılmaya mı gidilirmiş" dediğinizi duyar gibiyim ancak birazdan okuyacaklarınız size neden olmasın dedirtebilir. Öncelikle yapmanız gereken bir A.B.D. vizesi almak. Zor gibi görünse de Amerika vize konusunda pek bir cömert. 160$ karşılığında size 10 yıllık vize imkanı sunuyor. Schengen gibi 15 gün vereyim veya 6 ay vereyim yok. Eğer gerekli şartları sağlıyor iseniz vize almanıza hiçbir engel yok. Daha sonra yapmanız gereken yaz sonuna doğru kış için uçak biletini almanız. İstanbul'dan Los Angeles'a olan direkt uçuşlar bütçenizi biraz zorlayabilir, bu yüzden 1 aktarmalı uçuşları tercih etmenizi öneririm. Örneğin Amsterdam veya Paris aktarmalı gidebilirsiniz. Bu şekilde alacağınız bilet fiyatları gidiş dönüş 470 ile 570$ arasında değişir.

Peki Neden Los Angeles? Bildiğiniz üzere Los Angeles California eyaletinde bulunmakta ve California eyaleti kaykay, dalga sörfü ve snowboard'un yaygın olarak yapıldığı bir yer. Bir şehir düşünün ki gittiğinizde aynı zamanlarda hem snowboard, hem kaykay, longboard vs hem de sörf yapabilirsiniz. Kulağa saçma gelse de inanın, çünkü bu mümkün. Öncelikle hava şartları ülkemize göre çok farklı, Şubat ayının ortasında sahil bölgelerinde hava 22 ile 26 derece arasında seyretmekteyken, şehire 2 saatlik bir yol mesafede olan Bear Lake bölgesinde hava -2 ile 0 derece arasında oluyor. Şehir çok büyük ve gezilecek yerler arası uzak mesafeler olduğu için kesinlikle araba kiralamalısınız. Size tavsiyem araba işini önceden ayarlayın. Şunu belirtebilirim ki benzin sizin için bir masraf olarak gözükmeyecek çünkü 30 $'a arabayı fulleyebiliyorsunuz, aracı da günlük sigortası dahil 40$'dan kiralayabilirsiniz. Şehirde kalacağınız günlerde otelinizi şehir merkezinde (downtown) değilde, Santa Monica veya Venice Beach yakınlarında tutun. Önceden yapılan rezervasyonlarda günlüğü 35$ (Kişi başı fiyatı) okyanus manzaralı odalar bulabilirsiniz.

Gelelim bizim maceramıza, ilk gün kısa bir şehir turu yaptıktan sonra alışveriş gibi şeylerle geçirdik. İkinci gün aldık kaykaylarımızı ve Venice Beach'e gittik. Pasifik okyanusu kenarında uzunca bir sahil şeridi ve kaykay veya longboard ile gezebileceğiniz pürüzsüz bir yol... Saatlerce gezdik ve oradaki skatepark'ta kaydık. Seyahatin üçüncü gününde sörf denemek için Malibu'ya gidecektik fakat birkaç yerel insana sorduğumuzda bize şehrin güneyinde Huntington adlı bir sahil kasabasını önerdiler ve biz de 45 dk'lık araba yolculuğu ile oraya gittik. İnanılmaz derecede şirin bir kasaba ve tam bir sörf cenneti. Kasabanın girişindeki iki devasa mağaza aklınızı alabilir, size tavsiyem alışveriş için biraz bütçe ayırın. Çünkü bunlar şehrin dışında olduğu için outlet mağazaları yani Türkiye'de alamayacağınız fiyatlara çok güzel ekipman ve tekstil ürünleri var. Sörf ve wetsuit kiralamak için dükkana girdik. Onlara Türkiye'den geldiğimizi ve ilk defa sörf deneyeceğimizi söyledik, sağolsunlar bizi çok takdir ettiler ve fiyatta biraz indirim yaptılar. İki saatliğine sörf ve wetsuit'i kişi başı 40$'a kiraladık. İyi bir snowboardçu olarak sizlere sörfün zor olduğunu ve ciddi bir emek gerektirdiğini söyleyebilirim arkadaşlar. Denge ve ayakta durması snowboard ile benzerlik gösterse de dalganın kırılma noktasını (breakpoint) pedallayarak geçmek ve dalgayı yakalamak bizim için çok zor oldu. Bizim gibi Türkiye denizlerinde yüzmeye alışkın olan arkadaşları okyanusta yüzmek biraz zorlayacaktır.


Bear Mountain Pasifik'in hırçın dalgalarından nasibimizi aldıktan sonra akşam tekrar şehre döndük. Ertesi günü sabah 6'da Bear Mountain'a gitmek üzere yola koyulduk. Bear Lake kasabasında bir oteli tercih ettik. Burada kişi başı gecelik 25$'a oteller bulmanız mümkün. Kasaba otelleri dağa sadece 6 km mesafede ve kayak tesisin önündeki otopark gün boyu ücretsiz. Tesisi kısaca özetlemek gerekirse, aslında bütün pist bir snowpark ve bizim gittiğimiz zamanda toplamda 60 adet obstacle ve kicker, biri super diğeri half olmak üzere iki tane pipe vardı. Skipass internetten önceden alındığında indirimli oluyor ve günlük 51$'a geliyor. Türkiye'ye göre böylesine harika bir tesis için çok uygun bir ücret, nitekim fiyat olarak Avrupa'ya göre de daha uygun. Yemek için tesiste 2 tane kafeterya var ve öğle yemeğini 10$'a yiyebilirsiniz. Bizim şansımıza havalar çok ısındığı ve kar baya yumuşadığı için çok verimli bir kayak tatili olmadığını belirtmek isterim. Her ne kadar geceleri suni kar yağdırılsa da öğle vakti 6 dereceye kadar çıkan sıcaklık karı yumuşatmaya yeterli oldu. Oradaki local (yerel) snowboardçulara sorduğumuzda ise burada sezonun en iyi zamanının Şubat başı olduğunu söylediler. Biz de bir sonraki sezon için planlarımızı buna göre yapmaya karar verdik. Eğer siz de gitmeyi düşünürseniz bu tarihleri seçmeniz daha uygun olacaktır. Bu seyahat bizim için mükemmel bir deneyimdi. Snowboard, kaykay ve sörfü aynı zamanda yapmak sizin de hayaliniz ise Los Angeles bunun için biçilmiş kaftan. Benden şimdilik bu kadar, ileride aynı deneyimi yaşayacak olan arkadaşlara şimdiden iyi eğlenceler.

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap