Yeni Kaledonya Bölüm 2

Slalom Cenneti. Anse Vata, Noumea Noumea, aslen, “la grande terre” diye tabir edilen büyük adanın başkentidir. Yeni Kaledonya’nın nüfusunun yarından fazlası, Adalardaki nüfus da dâhil olmak üzere Noumea’da yaşamaktadır. Yeni Kaledonya’nın ticaret merkezi olmakla beraber, şaşırtıcı şekilde Ada’daki rüzgâr sörfünün kalbinin attığı yer de olmaktadır aynı zamanda. Neredeyse her gün rüzgârlı olan ve efsanevi Anse Vata noktasına ev sahipliği yapan Noumea’da rüzgâr sörfü hayranları, gün içinde tam zamanlı çalışmakta iken bile, öğle yemeği aralarında 1 saatlik için de olsa rüzgar sörfü yapmaya çalışmaktadırlar. Anse Vata, bizim antrenmanları yaptığımız nokta olmasıyla beraber, aynı zamanda her türlü şiddette rüzgârın estiği ve her seviyedeki sörfçünün rüzgâr sörfünü pekiştirebileceği bir yerdir. Burada aynı zamanda bu işe gönül vermiş yerel denizciler de her gün sörf yapmakta olup, dünya kupasının gerçekleşmesinden önce hep beraber idman yapmış olmamız güzeldi. Bu duyguyu paylaşmış olmamız önemliydi ve plajdaki atmosfer de cidden takdire şayandı. Anse Vata koyu kumlu bir koy olup, Hindistan cevizli palmiye ağaçları ve buna eşlik eden uzun bir yürüyüş yolundan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra, sörf yapılan yerin tam ortasında (Ile au Canard) küçük ada denilen bir yer olup, bu adacık kürek mesafesi ile ve kendi etrafını sarmalayan mercan kıyılarından 800 metre uzaklıktadır. 

Slalom yolu üzerindeki İlotları Keşfimiz. Canard, Mettre ve Goeland. Bölgedeki yerliler ile beraber uzun bir sörf yaparak, Anse Vata koyundan uzaklaştık. 1 dakikalık seyahat yakınlık süresi ile “Ile Au Canard” adasına gittik ve burası herkes için görülmesi gereken bir yer. Bu küçük adacığa anakaraya sürekli gidip gelen taksiler ile ulaşım mümkündür ve akşamları misafirleri ağırlamak için çok uygun bir noktadır. Geri dönüşüm yoluyla restore edilmiş tarihi yapıtlar ile beraber çok özel bir cazibesi ve bu atmosfere eşlik eden ufak bir restoran bulunmaktadır. Sörf maceranızda yolun yarısını tamamladıktan sonra soğuk bir içecek için bir mola noktası. Bundan sonraki en yakın adacık ise “Ile au Mettre” adası olup, sörf ile rüzgâr yönü iskele kontra 10 dakika sürmektedir. Adacığın etrafındaki mercan kayalıklara giriş sadece belirli gel-gitlerde mümkündür (teknenizin dümenini seviyorsanız düşük gelgitli dönemlerde burayı aşmanız pek mümkün olmayacaktır), ancak aynı zamanda mercan kıyısı dalgaları orta ve yüksek dalgalarda tamamen dümdüz tutmaktadır ki bundan dolayı burası hız yapmak ve freestyle sörf için en mükemmel nokta haline gelmektedir. Sörfünüzle beraber son sürat (30 deniz mili ve üzeri) seyahat ve seyir halindeyken sörf tahtanızdan aşağıdaki mercanları izlemek kesinlikle eşsiz, aynı zamanda korkutucu ve heyecan verici bir tecrübe. 

Bazen mercanlar 10-20 cm kadar yakın olabiliyor! Bunun yanı sıra, ayrıca tehlike arz eden bir durum ise kaplumbağalardır ki; sonuçta bu mercanlar onların temel beslenme noktalarıdır. Seyir halindeyken dümeninize herhangi bir noktadan çarpabilirler ve en önemlisi bu durum onların hayatını tehlikeye atabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca kaplumbağalara dikkat edin. Gittiğimiz en uzak ada Goeland’dı. Burası daha ziyade sığ kıyıcık olarak nitelendirilebilir ki baştanbaşa bu adacığı 1 dakika içerisinde yürümek mümkün. Ancak burası denizcil kuşların kuluçka alanı olduğu için, bu adacık doğal bir rezerv ilan edilmiş olup, burada balık tutmak veya avlanmak hatta adaya adım atmak yasak hale getirilmiştir. Şayet rüzgâr sörfçülerinin buraya asıl gelme sebebi buradaki kara parçası değil, beyaz kumla çevrili gölcük ve onu sarmalayan mercanlardır. Buradaki su rengi, açık mavi olup, kumun bembeyaz olması, yansıyan ışığı büyüleyici kılmaktadır. Bu yansımanın neticesinde değişen yelken renkleri bile o kadar parlak ve keskindi ki adeta bizi bile fotoşoplanmış gösterdi! Doğasında bu kadar güzel yerlere seyahat etmek duyularınızı tatmin eden her zaman güzel bir deneyimdir.

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap