Bu bir Karadeniz fıkrası DEĞİL!


Konu Karadeniz olunca hep bir fıkra yaratma merakı var. Fakat bazı konular var ki, şakaya gelmiyor. Bu coğrafyadaki bazı insanlar da bu durumdan rahatsız. Yılların birikimi spor geçmişim çok değerli insanlar ile tanışma imkanları sundu bana. Bunlardan biri de bir snowboard gurusu Hızır Havuz! Atalarının kendisine bıraktığı Snowboard mirasını Petranboard olarak güncellemiş ve bu markanın yılmaz temsilcisi. Petranboard halk arasında Lazboard olarak bilinmekle beraber oralarda hoş karşılanmayan bir tabir. Dedik ya, "Laz" ile başlayan her hikaye ciddiyetini kaybediyor. Fakat durum buralarda ciddi.

 Düşünün ki Alp dağlarından farksız bir coğrafyada tesis olmayan bir dağda Board sporuna gönül vermişsiniz. Tırmanmaktan başka çare kalmıyor elbette. 3 saat tırman, 3 dakikada aşağıdasın. Haklı olarak buradaki insanlarda kendilerine şu soruyu sormadan edemiyorlar; "Neden bizim tesislerimiz yok?, Neden bizi görmezden geliyorlar?" Biz de bunu sormak ve öğrenmek için gittik Petran yaylasına. 

Yörenin kökenlerini taşıyan Nusret ve Murat Atasoy beni aradıklarında kafamda şimşekler çaktı. Hızır abi ve onun vermek istediği mesajı bir şekilde yetkililere ulaştırmalıydık. Biz de en yalın olan yolu seçtik. Ne amaç güdüldü ise, ne yaşandı ise hepsini kameraya kayıt ettik. Günün sonunda elimizde kısa bir belgesel tadında bir hikaye kaldı. Bu durumdan Hızır abi de çok memnundu açıkçası, biraz da şaşkın. Sırf bu sebeple 2500 km yolu göze almamız onu etkilemişti. Evimize dönüp eldeki görüntüleri ve hikayeyi anlatan "Teaser"ı hazır ettiğimizde CNN gibi bir kanalın buna ilgi duyacağı hiç aklımıza gelmemişti. Fikir almak için yolladığımız birkaç duayen sayesinde bu hikaye CNN TURK "İnsanlık hali" adlı programa kadar ulaşmış, bizim vermek istediğimiz mesaj onların da hoşuna gitmişti. 

 Yaşadığımız bu hikayenin bir şekilde farkındalık yaratacağını biz biliyorduk. Fakat canlı yayında ve global bir kanalda pime time'da yayınlanması bizler için ayrı bir mutluluk kaynağı oldu. Bu sporun, sporcuların olduğunu bilmek, anlatmak değişilmez ve paha biçilmez bir misyon.

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap