Lily CAM

Merhaba Tahta Mecmua okurları. Geçen sayıda sizlere drone (insansız hava araçları) hakkında bilgilendirme yapmıştım. Bu sayıda ise sizlere drone çeşitleri arasından kullanımı en kolay olan, hiç bilmeyenlerin bile rahatlıkla kolaylıkla kullanabileceği bir drone’dan bahsedeceğim.

Geçtiğimiz senelerde milli savunma aracı olarak çıkan drone, şimdi ise her yerde kullanılmakta; konserler, futbol maçları ve film setleri... Dronelar kullanım amacına göre çok fazla çeşitlilik sağlamakta. Ben sizlere extreme spor tutkunlarının vazgeçemeyeceği bir drone’dan bahsedeceğim; Lily Cam

Lily Cam, oldukça hafif, 1.3 kg ağırlığındadır. Küçüklüğü sayesinde yanınızda taşınması sizlere kolaylık sağlayacaktır. Diğer özelliklerinden bahsetmeden önce tüm dronelar’da olan bir soruna değinmekte fayda var. İlk aşama olan havalanma sorununu Lily Cam oldukça aşmış. Diğer dronelar’da elinizle tutup diğer eliniz ile de çalıştırmaya çalışırsınız. Tabii ki drone’nun pervaneleri sizlere baya zorluk, hatta birçok kazaya sebebiyet vermektedir. Lily Cam sizlere bunu bir kolaylık olarak sunmakta. Lily Cam’in ayarlarını yaptıktan sonra tek yapmanız gereken havaya atmak. Drone’nun sensörleri aşağı düşme ivmesinde kendiliğinden havalanmasını sağlamaktadır.

Lily Cam’in teknik özelliklerine bakmak gerekirse;

-       Full hd 1080 p60 / 720p60 kamera özelliği

-       Fotoğraf çekme özelliğinde ise 12 Mega pixel

Diğer dronelar’da kamera ekstradan ilave ediliyor. Şu ana kadar drone’nun kendine bağlı olarak en iyi görüntü çekimi Lily Cam’de bulunuyor.

Diğer özelliklerine değinmek gerekirse; Drone, su geçirmez. Water Proof (su geçirmezlik kabı) gibi ekstradan alıp takma gibi durum yok. Drone bildiğin su geçirmiyor. Eğer ki Windsurf, Kite yapıyorsan suyun içine at kendiliğinden havalansın.

En önemli özelliklerine değinmek gerekilirse, Lily Cam’in kendi ait fonksiyonlu video çekme özellikleri var. Mesela havada sabit durarak, GPS özelliği ile sizi takip etmesi, ön taraf, arka taraf ve yandan çekimleri yapması. Bunları siz elleriniz ile kontrol ettirmiyorsunuz. Akıllı teknoloji döneminde Drone kendisi yapıyor. Tek yapmanız gereken fonksiyonunu seçmek.

Dronelar’ın bir eksikliğine daha yine Lily Cam çözüm sunmuş; ses kayıt özelliği. Ekstradan fonksiyonlarını ayarlamak için kullanılan kumandasından (su geçirmezlik ancak water proof alarak söz konusu) ses kaydı yaparak, amatör film çekimi ya da önemli anlarınızı gürültüsüz kayıt etme imkânınıza sahipsiniz.

Drone’nun maksimum hızı 40 km/h olup, yükselmesi ise 15 mt’dir. Sabit kalma özelliği ise 1.75 mt olup, uzak çekme sahnelerinde ise 30 mt olarak kendiliğinden ayarlanmıştır.

Tabii ki bu kadar fonksiyon olunca akıllara gelen asıl soru şudur; şarj ömrü ne kadar?

Maalesef ki havada durma süresi 20 dakikadır. Kumandanın pil ömrü ise 4 saattir. Drone Şarj etmeniz ise 2 saat şeklindedir. Eğer ki şarjı bitiyorsa, el kumandasının vibrasyon (titreşim) özelliği sayesinde pil ömrünün azaldığını sizlere bildiriyor. Kötüyü sona sakladın demeyin, bu kadar fonksiyonu olan bir Drone da pil ömrünün az olması gayet normal. Bütün işi kendisi yapıyor, siz sadece sporunuzun keyfini çıkarın. Gerisini Lily Cam halleder.

 

Timuçin SARICIKLI

Timkafasi