Sörf o kadar da zor değil!

 

Her ay bu yazı dizisinde dalga sörfü teknikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Her ne kadar ekstrem ve ulaşılmaz gözükse de Türkiye’de bu sporu her yaştan insan rahatlıkla yapabilir.

Öğrenmesi ve geliştirmesi uzun süren bu sporun püf noktalarını sizlerle paylaşacağım.

İlk yazacağım teknik; dalga yakalamak üzerine olacak. Her ne kadar bu seviyeye gelene kadar almanız gereken temel bir eğitim olsa da, dalga yakalamak bu sporun en önemli ögesi ve kalbi olduğu için buradan başlayıp, SIKICI olan ilk eğitim aşamasını en sona bırakacağım. Şimdi işi gücü bırakıp kendinizi bir sörfçü gibi hayal edip kendinizi dalgalara bırakın.

 

 

1.Aşama- DALGANİ SEÇ.

Hiçbir dalga aynı değildir. Denizdeki dalgalar nazlı kızlara benzerler. Her dalgaya atlanmaz. Kimisi üzerinde kaymaya fırsat vermeyecek kadar hızlı veya dağınık, kimisi çok ufak ve yanaksız, kimisi de çok bombeli veya kırılmaya müsait olmayabilir. Yanlış ata binerseniz sizi üzerinden atar. Üzerinde kaymaya uygun dalgayı seçebilmek tecrübe ve dalga bilgisi gerektirir. Bu da ancak suda zaman geçirerek kazanılabilir. Dalgalardan düşe kalka zamanla dalga yapısını çözersiniz.

Bu konuda baya ayrıntı var, dip yapısı ve dalga yapısına göre dalga seçimi değişir ancak sizin şimdilik bilmeniz gereken her dalgaya atlanmayacağı olmalıdır. Gerçek hayatta da bu böyledir. Siz siz olun bineceğiniz dalgayı doğru seçin.

2.Aşama-ZAMANLAMA

Diyelim ki doğru dalgayı gözünüze kestirdiniz… Dalga ufukta gözüktü, size doğru yaklaşıyor. Dalgaya doğru zamanda doğru yerden girmek çok önemlidir. Bu zamanlamayı yanlış yaparsanız, dalgayı altınızdan kaçırıverirsiniz.

Denizde dalga yakalamak için en temel kural kulaç kuvvetinizi kullanarak dalganın kat ettiği hıza yakın bir ivme kazanmaktır. Eğer altınızdaki sörf tahtanızı kulaçlarınızla yeteri kadar hızlandıramazsanız dalga altınızdan kayar geçer ve yine dalgayı kaçırırsınız.

Dalga size yaklaşırken kulaç atmaya başlayıp, dalga size ulaşmadan dalganın hızına ulaşmanız gerekir. Bir nevi onunla aşık atabilmek için onun seviyesine çıkabilmektir bu. Bu hıza ulaştıktan sonra zamanlamayı doğru yaptıysanız; dalga tam kırılmadan 2-3 saniye önce dalganın içinde buluverirsiniz kendinizi. Eğer her şeyi doğru yaptıysanız ilk dalganızı yakaladınız demektir. Dikkat edin, bağımlılık yapar bu ilk birkaç saniyelik tecrübe. Tabii sonraları daha fazla tecrübe kazandıkça dalga üzerinde kayış zamanınızda artacaktır.

 

 

Tunç’tan teknik tüyolar.

Tüyo 1- Kulaç atarken arada bir arkana bakıp yaklaşan dalganın nerede olduğunu ve nasıl kırılacağını analiz et.

Tüyo 2- Dalga tam arkanda ve sana dokunmak üzereyken eğer kısa tahta kayıyorsan ayaklarını çırpıp 1-2 saniyelik ekstra bir itiş gücü kazan. Eğer uzun tahta kayıyorsan bazen dalganın hızının önüne geçebilirsin ve dalga tam altına gelmeden 1-2 saniye önceden ayağa kalkıp dalganın içine süzülebilirsin. Eğer geç kaldıysan iki üç deparlı kulaç atıp dalga kırılırken çok hızlı ayağa kalk. Kısa tahtada ise daha kritik bir zamanlama ile dalga yanağı ile beraber aşağıya sarkabilirsin.

Tüyo 3- Dalganın seni tam götürdüğünü hissetmeden ayağa kalkma (kısa tahta).

 

 

Tüyo 4- Tam dalgaya girecekken göğsunu yukarı kaldır . Bu hareket ağırlık merkezinin ortada toplanmasını sağlar. Bu sayede dalganın içine daha hızlı girebilirsin ve tahtanın burnunun dalgaya batıp, burun üstü çakılmasını engellersin.

Tüyo 5- Dalganın içine girerken sağına ve soluna bak . Başka sörfçüler o dalganın içinde olabilir.

Tüyo 6- Dalganın içine girerken ayağa kalkmadan önce mutlaka gideceğin yöne bak ve dalganın ne yaptığını anlamaya çalış. Bu çok önemli. Gözlerin nereye bakarsa tahtan oraya gider. Gitmek istediğin yere bak.

Tuyo 7- Gün içinde dalgaları hayal et.

Bol dalgalar…

Instagram'dan takip için www.instagram.com/tunc_ucyildiz

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap