DJI OSMO İncelemesi

 

DJI dünyanın en saygın drone şirketi olarak bilinir, fakat son duyurduğu ürün biraz farklı. DJI Osmo‘ya merhaba deyin. DJI Osmo 3 eksenli hidrolik yataklarla stabilize hareket sağlarken 12 megapixel fotoğraf ve 4K video kaydedebiliyor. Üzerinde Zenmuse X3 kamera sistemi yani inspire 1 kamerası bulunmakta. Tasarım olarak biraz faklılıklar var elbette.

Önceden profesyonel fotoğraflar çekebilirken şimdi yeni eklenen Timelapse, Hyperlapse ve Slow motion gibi özelliklerle geliştirilmiş halde karşımızda.

Kamera sistemi olarak  1 / 2.3-inc Sony Exmor R sensörde 100-1600 (video için 100-3200) ISO aralığı, 20mm odak (35mm eşdeğeri) 94 ° görüş alanı ve DNG formatı ile İnspire 1’in standart X3 kamerası yenilenen ergonomik el gimbal ile birlikte sunuluyor.

 

 

 

Ayrıca yeni ürünlerden olan Micro Four Thirds sistemli Zenmuse X5 kamerayı bağlantı parçası ile el gimbal ile kullanabilirsiniz. Değiştirilebilir lensi ve ayarlanan manuel diyafram ayarı, X5 R modelindeki RAW video ile elinizde profesyonel bir kamerayı stabil olarak kullanabilirsiniz.

MicroSD kart cihazın kamera kısmına takılıyor. Bizim tavsiyemiz 4K kayıt yaparken bir sorun yaşamamanız için yüksek hızlı bir hafıza kartı kullanmanız.

Geliştirilmiş gimbal ile kaliteli stabil fotoğraflar çekebildiğiniz gibi 360 derecelik panoramik fotoğraflar da otomatik olarak çekebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey otomatik panorama moduna alıp açınızı belirleyip Osmo üzerindeki deklanşör tuşuna basmak, gerisi Osmo’nun gelişmiş panorama özelliğine kalıyor. 360 Derecelik dönüş ile muhteşem panoramalar yakalamanız artık çok kolay.

DJI Go uygulamasını akıllı telefonunuza kurduktan ve cihazı akıllı telefon tutacağına yerleştirip Osmo’yu çalıştırdıktan sonra sizi minik bir tanıtım turu karşılıyor. Osmo’yu nasıl akıllı cihazınıza bağlayacağınızdan nasıl kontrol edeceğinize kadar her şey incelikle anlatılmış. Bu bölümü de geçtikten sonra Osmo, kullanıma hazır.

Akıllı telefon tutacağını telefonumuz ile denedik. Gayet rahat bir şekilde takılıp çıkarılabiliyor.

 

 

 

 

Pahalı tripotlara gerek kalmadan Osmo ile Hyperlapse ve Time lapse yapabileceksiniz. Osmo el gimbal ergonomik ve dayanıklı bir yapıyla tasarlanmıştır. Butonlar ve anahtarlar baş parmağınızın rahatça ulaşabileceği yakınlığa göre yerleştirilmiş. Ayrıca akıllı telefonunuzu bağlayarak kontrol sağlayabileceğiniz bağlantı bölümü bulunmakta.

Kolun ön yüzündeki tetik tuşunun üç farklı fonksiyonu bulunuyor. İlki basılı tuttuğunuzda çekim yaptığınız konuya kamerayı kilitlemek. İkincisi iki kez bastığınızda kamerayı orta konumuna getirmek. Üçüncüsü ise üç kez bastığınızda selfie moduna geçerek kameranın tamamen geri dönmesi. Titreşimsiz videolar çekmek için tüm işi Osmo’nun yapmasını beklemek biraz haksızlık olur. Her profesyonel kamerada olduğu gibi yavaş hareketlerle, yumuşak dönüşlerle çekim yapıldığında Osmo’nun görevini gayet başarılı bir şekilde yerine getirdiğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Akıllı telefonunuzun ekranında pozlama referansı almak istediğiniz noktaya dokunarak sahnenin pozlamasını otomatik olarak ayarlamak da mümkün. Ayrıca kol üzerindeki joystick’i kullanmadan ekrana dokunarak kamera hareketi yapmanıza da izin veriyor fakat bu özellik gecikmeli çalıştığı için biz bu ayarı kol üzerindeki joystick ile yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

Bu harika ürünü www.providyo.com sitesinden satın alabilirsiniz.