ISPO 2016 : AVRUPA’NIN EN BUYUK SPOR FUARI

Her sene Ocak sonu Şubat başında Almanya’nın Münih kentinde yer alan ISPO, dünyadaki tüm spor sektörü için yılın en çok beklenen event’i diyebiliriz. Sadece senelik trendleri tanıtmakla kalmayıp, tüm sektörün de bir araya gelmesini sağlayan; eğlenceli gösterilere, workshoplara, tanışmalara da imkan tanıyan bu büyük organizasyon bu sene de 2500’den fazla spor markasına 100.000m2’lik bir alanda ev sahipliği yaptı. Fitness’tan doğa sporlarına, motor sporlarından, tahta sporlarına sporun her alanını barından bu müthiş fuarın her köşesini burada yazmaya kalksak sayfalar yetmeyeceğinden bu yazımızda fuarın tahta sporlarıyla alakalı kısmıyla yetineceğiz.

Fuarda önceki senelerden farklı olarak bu sene “Action” sporları bir arada tutuldu ve buraya özel ayrı bir giriş yapıldı (Action Sports Entrance), böylelikle girişlerdeki büyük kuyruklar bir nevi engellenmiş oldu. Yine aynı alanda önemli 2 büyük yenilik daha vardı; “DJI Cable Session Park” ve “Water Sports Village”.

DJI Cable Session Park, freestyle snowboard ve kayak severlerin kış malzemelerini deneyebileceği ayrı zamanda fuar boyunca ufak yarışların yapıldığı bir snowpark adeta.
 
Water Sports Village ise, her türlü Stand Up Paddle, wetsuit, sörf tahtası gibi su sporları ürünlerinin test edilebileceği 420m2 alanlık bir havuz.

 Bu senenin trendlerine gelirsek, inovatif, mobil (taşıması kolay) ürünler ön plana çıkıyor. ISPO AWARDS ödül töreninde de ödül alan inovatif ürünlerden bazıları şöyle:

  1. iRIG - Arrows Inflatable Technology

Yelken sporlarının öncülerinden Northsail ve North Kiteboarding’in ortak çalışmasıyla ortaya çıkan bu şişme yelken, kitesurf hafifliğinde olup ve windsurf yelkeni sağlamlığını taşıyor. SUP board’tan snowboard’a her türlü board adapte olabilen özelliği sayesinde dağda ve suda her an windsurf yapabilmemizi sağlıyor.

      2. PATAGONIA M'S R3 Yulex Front-Zip Full Suit

 Dayanaklı ve çevre dostu ürünleriyle tanınan Patagonia, yine müthiş bir inovasyonla karşımızda. Geri dönüşüm felsefeleri ve çevreyi en iyi koruyacak şekilde en kaliteli malzemeleri yapabilen Patagonia, bu sefer de ilk, neoprene (sentetik kauçuk) kullanılmadan yapılan wetsuiti çıkardı. “Yulex” adını verdikleri, bir tür bitkiden elde ettikleri, sağlam, elastik, organik bu kauçuk üretim sırasında sentetik kauçuğa göre %70 daha az karbondioksit çıkarmakla kalmıyor aynı zamanda kauçuk elde etmek için kullanılan yağ yerine doğal bitki kullanıyor.

      3. BCA Float 8

   Günden güne off-piste (pist dışı) meraklıları arttıkça, bu konudaki güvenlik önlemleri de git gide artıyor. Off-pistelerde karşılaşılan en korkunç tehlikelerden biri de çığ düşmeleri ve bunun sonucunda yaşanan sakatlanmalar ve kaybolmalar. Bu kazaların bir nevi de olsa önüne geçip azaltmak için bir çok doğa sporu markası ürün gamını buna göre genişletmeye başladı. Bunlardan BCA adlı marka ise bu “avalanche-backpack”i (çığ için sırt çantası) dizayn etmiş. Otomatik airbag’i sayesinde sporcunun çığ altında kalmasını engelliyor, aynı zamanda 8 litrelik iç hacminde de kazı çubuğu, çığ sensörü, ilk yardım kiti gibi yardımcı aletler bulunuyor.

       4. Pieps 30°Plus XT

 Pieps 30°Plus XT bir eğim ölçme aleti. Yine off-piste severler için pistin eğimi, sıcaklık gibi bilgileri bilmek güvenlik açısından önemli olduğundan firmalar bu tarz ürünlerin gelişimine önem veriyor. Bu aleti kayak batonlarına ya da kıyafetin herhangi bir yerine sabitlemek mümkün.

Tabii ki yenilikler bunlarla bitmiyor, devamı için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

http://www.ispo.com/en/products/id_75645672/products.html

Tahtayla kalın,

Tuğçe TAŞAR

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap