Snowboard için karayolu ile Bulgaristan'a gittik

Google Maps açıp ilgimi çeken yerlerin "km" cinsinden uzaklığını hesaplatmak gibi değişik bir hobim var. Spor amaçlı çok gezdiğimden midir bilinmez, hep bir yerlere gidip keşfedesim var.

Bu uğurda alıyorum elime telefonumu, açıyorum App'i ve yazıyorum Pamporovo, Bulgaristan. 466 km'yi okuyunca bayağı havaya girdim açıkçası. Bu mesafeler bir İstanbullu için pek de korkutucu sayılmaz doğrusu. Atıyoruz tahtaları bagaja ve koyuluyoruz yola. Araç ile çıkıyorsanız sınırda ihtiyaç olan belgeler fazla karışık değil. Araç ruhsat sahibi iseniz sorun yok. Fakat bir başkası üzerine ise, noterden alınma bir vekalet yeterli. Bunu İngilizce’ye çevirtmeye çalışmayın zira sadece Türk makamları bakıyor. Bir diğer ihtiyacınız olan evrak ise yurtdışında araç sigortası yerine geçen, yeşil renginden gelen adı ile "yeşil sigorta". 15 gün için standart bir araç sigorta bedeli 200 TL civarı. Olmazsa olmaz Schengen vizesi ve snowboard hevesine sahipseniz artık sizi kimse tutamaz. Aracınızın deposunu fullemeyi unuttuysanız üzülmeyin, sınırı geçer geçmez ucuz yakıt sizi bekliyor olacak. Sınırda işler oldukça pratik. Türk tarafını zaten hızla geçiyorsunuz. Bulgaristan tarafına geçerken sizi bir dezenfektasyon alanı karşılıyor. Kendinizi cüzzamlı gibi hissetmenin bedeli ise 3 Euro. Bulgar pasaport control noktasından geçtikten sonra sizi gümrükte karşılıyorlar. Bagajdaki tahtaları gören görevlinin ilk tepkisi “Pamporovo mu?” diye sormak oluyor ve sizin iştahlı "evet" yanıtınız ile "devam et" şeklinde karşılık buluyor. 

Bulgar otobanlarından başlayarak takip eden ülkelerde "Vignette" isimli otoban pulu uygulaması var. Dikkat! derim zira 7 Euro vermemek için 100 Euro'luk bir ceza makbuzuna sahip olmayın. Pulu da cama yapıştırdık, artık hızla gidebiliriz. Avrupa otobanı sayesinde hiç kimse ile muhattap olmadan saatte 130 km maksimum hız ile yol alabilirsiniz. Fakat lokal sürücüleri takip edin, onlar her zaman radar ve benzeri uygulamanın yerini bilir. Eğer sürücülerde bir sakinlik hissederseniz siz de uyun bu havaya. Oralara kadar araba ile gitmişken Plovdiv (Filibe) şehrini görmeden dönmeyin. Genç nüfusu ile bu tarihi şehir dünyanın en eski 5. şehri. Old Town, görmeden geri gelmemeniz gereken yerlerden biri. Ayrıca Happy Grill Bar'ın her yemeğine kefilim. Özellikle 30'lu sushi tabağının fiyatının sadece 30 TL civarı olduğunu da vurgulamak isterim dostlar. 

Gelelim dağ yollarına. Şehirler arası bir yol misali, eğimler oldukça makul. Uçacak, yoldan çıkacak veya sizi tedirgin edecek fazla bir aksiyon yok. Dağ yolu çıktığınızı bile anlamadan Pamporovo'ya varmak mümkün. Kar lastiğiniz varsa zincir bile lüzumsuz olacaktır. Pamporovo'da park sıkıntısı çekemeyeceğiniz kesin. Her otelin önünde ücretsiz park alanları var. Sadece Tesisin dibine arabamı bırakmak istiyorum derseniz 5 Leva'yı gözden çıkartabilirsiniz.Sonuç olarak bu seyati araba ile yaptığım için çok memnun ve güzel hatıralar ile ülkemin "kaotik" dağlarına dönüyorum ve sizlere de tavsiye ediyorum.

Hepinize iyi seyahatler, Tahta'nız hep yanınızda olsun...

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap