FLYSURFER KITEBOARDING TÜRKİYE

Ben, Christian Hügel. Türkiye'de yaşayan bir Alman vatandaşıyım. Spor Bilimcisi olarak özel bir okulda Atletizm Direktörü ve Spor Bölüm Başkanı olarak çalışıyorum. Boş olan her anımı denizde diğer uçurtma sörfçüleriyle  geçirmekten çok keyif alıyorum.  Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'taki kitesurf camiasında “Büyük Alman” ya da “Superman” olarak tanınıyorum ve 6 yıldır FLYSURFER'ın resmi Türkiye distribütörüyüm. Bir spor bilimcisi olarak Karadeniz'in senenin neredeyse her günü rüzgarlı olan yerel spotlarından birine bir kaç metre mesafede yaşıyorum. 

Kitesurf insanlara pek çok olasılık sunan bir spor. Tropik iklimlerde freeriding, soğuk denizlerde düzenlenen yarışmalar veya bahar aylarında arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli Big Air yani yükseğe zıplama sessionları bu disiplindeki seçeneklerden yalnızca birkaçı. Kış aylarında yani bu günlerde dağlarda snow kite yapmanın ise tam sırası. Türkiye bu spor için pek çok farklı koşul sağlayan çok güzel bir ülke. 

Sizin Kitesurf tutkunuz hangi alan olursa olsun, ister yeni başlayan ister senelerdir bu spora gönül veren, herkesin paylaştığı bir ortak payda var ki o da bu sporun tabiri caizse “bağımlısı” olmak. 

BIG AIR

Hepimiz zıplamayı ve yükseklerde uçmayı seviyoruz ve bir kaç senedir birbirimizle yarışıp kıyas yapabildiğimiz, atlayışlarımızı ölçen WOO isimli minik bir alet sayesinde home spotumuzda veya dünya arenasında tatlı bir rekabet içindeyiz. Bu gelişmeler beni bu sporun daha da tutkunu yaptı; her ne kadar atlayışlarımın %90'ında boardumun ucunu kaldırmak ya da kafamı uzatarak atlayışlarımı yükseltmeye çalışsam da.. Yükseğe zıplama alanında kendini geliştirmeye çalışan bizler, zaman zaman diğer hareketler ve alanlarda gelişmeyi tamamen unutup sadece daha yükseğe zıplamaya odaklanabiliyoruz.

Geçtiğimiz seneden bu yana Türkiye BigAir sıralamasında 20 metreyi aşan atlayışlarıyla ilk dördün FLYSURFER kullanıcıları olduğunu biliyor muydunuz? Bu yüzden eğer benim tutkum BigAir, her zaman daha yükseklere zıplamak istiyorum veya WOO'da rekor üstüne rekor kırmak istiyorum diyorsanız, ihtiyacınız olan uçurtma kesinlikle FLYSURFER! 

YARIŞMA

Uçurtma sörfü yapan herkes  potansiyel yarışçıdır! Evet, herkes yarışabilir ve bu sporun en sevdiğim yanı da sanırım bu! Yarış parkuru oldukça kolaydır; başlangıç çizgisinden geçerek rüzgar üstü şamandırasına gider ve başlangıç çizgisine geri dönersiniz. Standart olarak iki tur yapılan bu yarış genellikle 10 dakikada biter. Pek çok yarış organizatörü dört ila altı turu kısa molalarla bir günde tamamlamayı hedefler. Türkiye Şampiyonası gibi daha küçük ölçekli yarışlarda ise organizasyon bir haftanın üç gününde tamamlanır ve böylece herkes kolaylıkla vakit ayırabilir. Favorilerimden biri olan FLYSURFER Sonic VMG yenilmez bir yarış makinesi diyebilirim! Uluslararası arenada tüm alanlarda başarılı olmakla birlikte dünyanın her yerinde ulusal şampiyonluklarda da en başarılı uçurtma.  2020'de takımım ve ben Türkiye Şampiyonası'nın Hydrofoil ve Slalom disiplinlerinin üç ayağına birden katılmak için sabırsızlanıyoruz. Bu sene bu yarışlara katılarak bizlerle eğlenecek daha çok kadın ve erkek sporcuyu aramızda görmek istiyoruz! Herkesi bu organizasyonlarda gerçekleştireceğimiz test eventlerimize ekipmanlarımızı daha yakından tanımak üzere davet ediyoruz. 

SNOW LAND

Kar ve kara boardunda (Erciyes/Kayseri'de yapabilirsiniz) yeni Peak4 modeli kesinlikle en iyi seçim. Tek yüzeyli ve sıkı bir dönüşü olan bu uçurtma oldukça az yer kaplıyor ve metrekare başına sunduğu güç hayranlık uyanıdrıcı. 3Knot rüzgarın altında uçabilme özelliğiyle bu güçlü uçurtmayı hydrofoil sporcuları denizde de kullanabilir. Peak4 13 metrekare uçurtma 3 Knot rüzgarda hydrofoil yapmama yeterli oluyor. Evet  inanması oldukça güç, ama bu uçurtma deniz kullanımı için tasarlanmadı. 

Flysurfer  kapsamlı bir marka olarak ürün yelpazesinde board, foil uçurtma ve klasik  (şişme) uçurtmaları barındırmaktadır. 

Eğer tutkulu bir kitesurf sporcusuysanız ve FLYSURFER modellerini daha yakından tanımak ve denemek istiyorsanız lütfen benimle iletişime geçin. Türkiye istasyonlarımızdan birinde bizi ziyaret ederek uçurtmalarımızı denemeye davetlisiniz. 2020 senesinde Türkiye Şampiyonası'nda tüm ekipmanlarımızla her ayakta sizlerle olup en az iki TESTIVAL düzenlemeyi hedefliyoruz. Ek olarak neredeyse yeni, 3 ay kullanılmış kusursuz durumda satılık uçurtmalarımız da mevcuttur. 

Eğer bir Kitesurf okulunuz varsa veya TYF sertifikalı (veya IKO vs..)  hocaysanız, bizimle ilietişime geçerseniz işinize destek olmaktan mutluluk duyarız. İletişim bilgilerimiz aşağıdadır. Teşekkür eder ve sizleri bu sezon suda görmek isteriz!

 

Instagram: @flysurferturkey

FaceBook: Flysurfer Turkey

E-mail: kitemiddleeast@yahoo.com