CİHAN ŞENER İLE BODYBOARD HAKKINDA HERŞEY

Cihan Şener'i önceki sayılarımızdan tanıyoruz aslında ama tekrar kim olduğunu hatırlatmakta fayda var. Cihan, dalga fotoğrafçısı ve bodyboardçu Tahta sever bir dostumuz. Bu haberimizde, Cihan'dan bodyboard nedir? Nerede, ne zaman yapılır? Ne ile yapılır? Hangi dalgalarda yapılır gibi soruların cevaplarını alacağız. O zaman Cihan'ı dinlemeye başlayalım!

Bodyboard'a Antalya'da sene 2011 de başladım. Almanya’dan getirmiş olduğum eski bir 90’lardan kalan basit köpük bodyboard ile başladım. İlk denemelerimi Alanya Damlataş’ta yaptım. İnternet'ten video izleyerek ve kendi denemelerim ile ilerlemeye başladım. 5 sene Türkiye’de yani neredeyse tüm Antalya Körfezinde uygun olan yerde kaydıktan sonra Portekiz, Fransa, İspanya, Maldivler, Brezilya, ve Endonezya'da Pro Bodyboardcular ile kayarak daha daha geliştirmiş oldum kendimi. Bodyboard ekipmanı Türkiye’de hiç bulunmadığı için hepsini yurtdışından yapmış olduğum seyahatlerde topladım.

Bodyboard'da bir Dalga Sörfüdür. Tek farkı yatarak kaymaktır. Ayağa kalkmadan yani sürekli yatarak kaymak demektir. Ayağa takılan küçük paletler var (Bodyboard-Fin, Flipper) bunlar hem suyun içinde daha hızlı ilerlemek ve hem de dalga yakalamak için yardımcı oluyor. Bodyboard tasması ayağa değil kola veya bileğe bağlanıyor.(iki çeşit vardır bicep leash ve wrist leash). Ayaklarla değil Bodyboard tahtası vücut ile kontrol ediliyor. Dalgayı alırken gideceğin yöne göre bodyboarda ağırlık verilir. Bodyboard daha kısa olduğundan taşıması çok daha kolay. Arabanın bagajında rahatlıkla taşınabilir ve ekipmanları çok daha ucuzdur. Bodyboard’lar regular Surf’e göre daha kısadır. Inch olarak hesaplanır en yağın olan Bodyboar boyutları 42 ve 44 inch’dir. Bodyboardlar iki farklı maddeden yapılmakta Polyethylen (PE) veya Polypropylen (PP). Polyethylen (PE) soğuk sular içindir. Polypropylen (PP) sıcak su için. Bodyboarda regular Surf göre çok daha hızlı yani seri Dalga ve hollow (çukurlu) dalga alınabilir. Özelikle direk sahile kırılan Dalga (beachbreak) almak daha rahat ve kolay. Nedeni ise ayağa kalkılmadığı için hemen kaymaya başlanır. Öğrenmesi ayakta yaptığımız sörfe göre çok daha kolay. Daha çabuk başarı elde edilmekte.

Ben bugüne kadar hep Akdeniz’de kaydım. Antalya (Konyaaltı (K6 Türkiye’nin en seri ve hızlı Dalganın oluştuğu yer. Bodyboard için harika bir yer. Ancak çok deneyim istiyor)), Kundu), Side, Fuğla, İncekum ve Alanya (Damlataş, Oba) da kış ayları özellikle Aralık ve Mayıs arası çok uygun. Fırtınadan sonra, sabah saatleri 08:00 ve 11:00 arası dalgalar çok iyi olabiliyor.

Önce tabi bir Bodyboard kendi ağrılına ve boyuna göre seçmek gerekiyor. Ayağa uygun bir çift Bodyboard paleti olması lazım. Kış mevsiminde daha çok yapıldığı  ve soğuktan korunmak için bir wetsuit şart. Akdeniz için bir 3/2 mm gayet yeterlidir. Bunların ne yazık ki hepsi yurtdışından alınması gerekiyor. İlk defa yapılıyorsa kesinlikle tek başına gidilmemesi lazım. Denizi iyi takip edip (Hava raporu, Denizi Gözlemlemek). Başlangıç seviyesi için en fazla 1m’lik dalga gayet uygundur. İyi kondisyon gerektiren bir spordur. İyi yüzücü olmak gerekir. Akıntıları iyi okumak lazım (yine denizi takip ederek). Hiçbir zaman panik yapmamak ve sakin olmak gerekiyor. Denizden çıkarsınız ama bunun için rahat olmak lazım. Denizdeyken odaklanmak gerekiyor. Etrafınızdaki her şeyi unutup sörfe konsantre olmak gerekiyor. 

Eğer öğrenmek isteyen olursa benimle irtibata geçebilir. Bununla ilgili her türlü bilgi severek paylaşabilirim. Aslında suda çocuk gibi eğlenebilmek mesele!

 

Cihan ile iletişim kurabilmek için; @wavecultureturkey

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap