Drone Çılgınlığı (inceleme)

Yepyeni ara yüzüyle, yepyeni yazılarla merhaba Tahta okurları. Günümüzde yeni keşfedilmiş, bir o kadar yaygın kullanımı olan drone’dan (insansız hava aracı) bahsedeceğiz.

Drone, ilk olarak tamamen askeri amaçlar doğrultusunda keşfedilmiş bir uçak türü olarak üretildi. Drone 2 çeşitten oluşur; Kumandalı veya belli güzergâhlar üzerinde ilerleyerek keşif etme amaçlı. Peki, drone’un bizim için ne mi önemi var? Drone sayesinde gelişen teknoloji, kamera teknolojisi ile birlikte bizlere yeni fırsatlar ortaya çıkardı. Bu fırsatlar sayesinde tahta sporları tutkunlarının da gözdesi oldu. GPS takipli Drone’lar sayesinde kendiniz tahta sporlarını yaparken sizleri takip ederek çekim şansı da sunuyor. Buna en güzel örnek, bir sonraki sayımızda daha detaylı bahsedeceğim LillyCam. Dronelar’ı sadece uzaktan kumanda ile havadan çekim yapan bir uçak olarak düşünmeyin. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde kulanım amacı da değişti. Geçtiğimiz günlerde Drone, Snow Kite’ın paraşütü olarak da kullanıldı, birbirlerine kenetlenen dronelar uçuş aracı olarak da kullanıldı (Bu gidişle herkes Yeşil Goblin olacak).

Dronelar o kadar çok gelişti ki, artık günümüzde yarışları bile yapılmakta. Tabii ki daha çok hız ve kontrol amaçlı… Kamera cinsinde yarışları daha çok. Kamera üreticilerinin reklamları için yapılmakta.

e-ticaret sitelerinin dağıtım aracı olarak da kullandığı dronelar sayesinde (bknz: Amazon.com), teknolojinin ileriki günlerde daha karşımıza nelerin çıkaracağını birlikte göreceğiz

Timuçin SARICIKLI

Timkafasi

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap