4 YAŞINDA MİNİK KAYKAYCI HAMZA

Ve sırada boyundan büyük kaykayla boyundan büyük hareketler yapan minik Hamza var. Hamza daha 4 yaşında ve yaşına göre inanılmaz kaykay kayıyor. Gelecekte Hamza'nın nasıl bir kaykaycı olacağını şimdiden merak ediyoruz! Gelin Hamza'nın kaykay serüvenini annesi Rabia Hanım'dan dinleyelim..

Merhabalar, ben Hamza'nın annesi Rabia Yılmaz. 26 yaşındayım 4 yaşında bir oğlum ve 2 yaşında bir kızım var.

Öncelikli olarak kaykay maceramız Manisa şehir merkezinde ailecek gezdiğimiz bir gün caddede kendisinden büyük kaykaycı abilerini görmesiyle başladı ve bizde bunu hemen fark ettik. Bir süre sonra abilerinin kaykaylarına binmek istedi biz de isteğini kırmayarak, abilerinden ödünç isteyip, ilk kaykay deneyimini yaşattık. Abilerinin o an yaptıkları hareketleri görsel algısı ile yapmaya çalışınca ilgisinin bir hayli yüksek olduğunu fark ettik ve şaşırdık. Daha sonraki zamanda 3 yaşındaki hamza için uygun kaykay ve koruyucu ekipmanlar alarak kaykay maceramıza başladık.

Hamza'ya kesinlikle kaykay sürme konusunda baskı yapmadık, çoğu zaman kaykay sürerken düştüğü oldu ve düştüğü zaman sürmek zorunda olmadığını sürmeyi sonlandırabileceğimizi söylememize rağmen ısrarla o hareketleri yapmak istedi. Gerçekten çok hırslı ve azimli bir çocuk. Biz her zaman kendisine destek olduk kendisini geliştirmesi için İzmir'de kaykay mağazalarına giderek farklı kaykayları denedik ve İzmir'de ki Bostanlı kaykay parkına 2 veya 3 haftada bir gittik.Ve bizi şaşırtan bazı şeyler oldu. Mesela, kısa sürede Drop in dediğimiz ''kaykayın arka kısmını rampanın borusuna yerleştirip ön tarafa basarak inme'' hareketi yapmasıydı. Hamza'nın küçük yaşta kaykay kayması, büyük bir avantaj. Ancak kendisini geliştirebileceği ortamlarda sürekli bulunması ve gerekli eğitimi alması durumunda kaykay sporunda Türkiye milli sporcusu olabileceğini düşünüyoruz.

 

Hamza’nın kaykay sürüşünü gören insanlar ile tanıştıkça bizim gözlemlediğimiz şey şu oldu; Kendi çocuklarına kaykay sürmeyi öğretmek istiyorlar ama bir kez düşünce hemen vazgeçiyorlar. Çocuğum düşüp bir yerini kıracak deyip çocuğun kaykay hayatı başlamadan ailesi bitiriyor. Oğlum/kızım sen yapamazsın diyen aileler ile de karşılaşıyoruz. Yani bu durumları göz önüne aldığımızda insanlara tavsiyemiz şu: Aileler çocuklarına kesinlikle çocuğum sen yapamazsın dememeli, düşüp kalktıkça kaykay sürmeyi öğrenebileceklerini unutmamalı. Ekstrem bir spor olması aileleri kaygılandırmasın. İlk öğrenme süreci atlatılınca hem çocuklarınız hem de siz keyif alacaksınız.

Avrupa ülkelerinde izlediğimiz videolarda da kaykaya üç yaşında başlanabildiğinni gördüm ancak Türkiye’de bu spor tanınmadığı için bir çok kişiden tepki aldığımızda oldu ama biz bunların hiçbirine kulak asmadık ve zoru başardığımızı düşünüyoruz. Hamza küçük yaşta amatör bir kaykaycı olarak bu spora devam ediyor ve biz bütün çocuklarımızın kaykay yapabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda Destek almak isteyen aileler olursa bizlere Instagram sayfamızdan ulaşabilirler elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız.Türkiye’de kaykay sporun gelişmesi için her ilde bir kaykay parkı olması gerektiğini düşünüyoruz.

Hamza'yı yakından takip edebilmek ve Youtube videolarını izlemek için; @kaykayci_hamza

Youtube: Hamza Yılmaz

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap