İhtiyaçtan İmalata ET Boards

Neden mi sörf? Biz deniz ile büyüyenler suyla ilgili her şeyi severiz. Denizin bize sunduğu tüm nimetlerden yararlanırız. Tekneleri severiz, gemileri severiz, balık yeriz, midye çıkartırız. Çocukluktan gelen bir tutku bizimkisi.

Benim denizle tanışmam 3 yaşında başladı. Yüzmeyi öğrendim. 15 yaşıma kadar serbest dalış yaptım sonrada tüplü dalışla devam ettim. 20 yaşıma kadar dalış teknelerinde çalıştım. Board tutkusu da küçük yaşta başladı. 3 yaşında kayak öğrendim, 7 yaşıma geldiğimde kaykaya başladım; o zamanlar eski tarz boardlar vardı. 12 yaşıma bastığımda snowboard’la tanıştım. Derken üniversiteye girdik ve kaya tırmanışı etkinliklerinde Ergun’u gördüm. Birbirimize şöyle bir baktık, hemen kaynaştık ve bizim board hikayesi başladı. Tabii ben bile Türkiye’de sörf yapıldığını bilmiyordum pek. Karadeniz’de viya yapardık küçükken, öyle board falan yoktu. Hep sörf yapmak istemişimdir zaten, herkes gibi. İlk Ergun’un yaptığı boardlarla kaydım. Zaten o da çok ilkel yöntemlerle yaptığı boardlarla takıldı ilk seneler. Sağdan soldan topladığı straforu alıp kesip yapıştırıp sonra da perdeyle kaplardı boardları. Polyesterle kaplardı yaptığı boardları -ki polyester straforu eritir- erimesin diye de su bazlı boyayla boyardı kaplamadan önce. Komik ama harika boardlardı. J 1-2 sene öyle takıldık, sonra dedik ki madem artık güzel boardlarla kayalım, bu işin üstüne biraz daha düştük. Çünkü Türkiye’de board yok. Getirmeye kalksan da pahalı. Bizden önce bu işle uğraşan 1-2 kişi vardı onlarda bazı nedenlerden dolayı bıraktılar. İkimiz de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisiyiz. Ben Endüstri Ürünleri Tasarımı okuyorum, Ergun da Grafik bölümü mezunu. Elimiz de bu tür işleri yapmak için yatkın. Bu başladığımız hobi bizim için çok büyük bir tutku ve yaşam tarzı haline geldi artık. Fırsat buldukça kaçtık ve sörf yaptık. Her şartta ve her ortamda kendimizi geliştirdik ve sonunda oldukça dayanıklı hafif ve dalgaya göre boardlar ürettik. Sürüşe göre kalınlık, uzunluk, fin açıları, rocker yüksekliği (burun yüksekliği) gibi kriterleri ve kullandığımız malzemeyi daha iyi tanıdık, anladık ve uygulamaya başladık. Bir sürü board kırdık, yeniden yaptık. Tabii her sörfçü kendi board’unu yapacak diye bir şey yok. Biz pek imkan yok diye böyle bir işe giriştik ve zaten hobi amaçlı bundan çok keyif aldık, zevkle yaptık. Yoksa yurtdışında yaşıyor olsaydık parasını verip, board’u alıp binerdik, uğraşmazdık o kadar. Keşke birileri de bizim için tahta yapsa da sürekli bu kadar uğraşmasak.J Ve işte böylece yaptığımız boardlara bir logo yapıştıralım bari dedik, ET Surfboards diye logoyu yapıştırdık oldu bitti. Bizim bu boardları yapma amacımız öyle fazla bir gelir elde etmek değil, öyle bir kapasitemiz de yok zaten. Çünkü 1 board’un yapımı şu anki imkanlarla 2 hafta kadar sürüyor. Özel istek üzerine istenilen ölçülerde her tarz board yapıyoruz. İlerde büyük bir atölyeye geçilirse ayda 6-8 adet board üretilebilir. Bu da bize biraz gelir sağlar ki malum, Türkiye’de yaşıyoruz ve az çok para gerekiyor bu işler için.

Ben birçok sporu denemiş biri olarak sörf sporunu ilk sıraya koyarım ve her zaman herkese de en azından bir kere denemesini tavsiye ederim. Sörf çok canlı ve adrenalin dolu bir spordur. Yaşayan ve sürekli değişen bir zeminde sadece doğanın enerjisini ve gücünü kullanarak yapılabilmesi bu sporu bir o kadar da ilginç kılıyor. Doğanın, denizin gücünü son sınırlarda hissedebilmek harika bir duygu olduğu kadar, kondisyon ve dengenin de müthiş uyumu bu sporun çekiciliğini artırıyor. Umarım ülkemizde de bu tür sporlara daha fazla değer verilir, sahillerimiz, dağlarımız yani yaşama amacımız olan doğamız daha temiz tutulur bizde toprağa karışana kadar sörf yaparız.

   

Adios Amigos!

Dipnot: Öyle abudik gubidik boardlara dünyanın parasını verip yurtdışından getirtmeyin yapıyoruz işte burada harika da oluyor mmmaaah J

Yorumlar

Merhaba , Surf tahtaları için size nasıl ulaşabiliriz .

05334807821 Tamer Göncü

Teşekkürler

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap