KIYIDAN ZİRVEYE DOĞRU

Kayak her ne kadar diğer ekstrem spor dallarına göre tercih sıralaması aşağıda olan bir spor olsa da ülkemiz kayak yapmaya çok müsait bir bölge, bir çok kayak pistimiz bulunuyor ve ben bu yazımda size Erzurum şehrinin Palandöken kayak merkezinden bahsedeceğim. 

Kayak yapanlar ya da yapmak isteyenler için ise ilk sıraya koyabileceğim bir kayak merkezi Palandöken çünkü dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer alan 8'i kolay, 9'u orta düzey, 3'ü ileri düzey, 4'ü de doğal olmak üzere 24 pist bulunmakta ve aynı zamanda pistin aydınlatılmasıyla gece de kayak yapılabilecek bir kayak merkezi olduğu için tabi ki kayağa ilk başladığım pist olmasını da sayacak olursak benim için her zaman ilk sırada.

Kar yağışının en fazla olduğu ve kış mevsiminin en uzun sürdüğü şehirlerin başında gelen Erzurum sezon öncesi kar yağışı beklenmeden hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle Palandöken'deki bazı kayak pistleri suni kar püskürtülerek ve paletli kar aracı snowtrack ile de düzenlenerek sezona hazır hale getiriliyor.

Pistlerinden 2'si slalom yarışları için Uluslararası Kayak Federasyonunca (FIS) tescillenen Palandöken, aynı anda yaklaşık 12 bin kişiye kayak yapma imkanı sunuyor her pisttin ayrı heyecanı var. Ejder 3200 ise tüm adrenalin hormonların tavan yaptığı zirve ve telesiyejle zirvede inip sola gittiğinizdeyse muhteşem bir vadinin içinden kayıyorsunuz. Vadi gölgede kaldığı için sol yamacında buzlanma daha çok. Sağ yamaç ise henüz yeterince kar olmadığı için tehlikeli. Zemindeki taşlara ve otlara takılıp düşme riskiniz çok yüksek ama yine yaşayacağınız zevk-i hiçbir şeye değişmem kendinizi özgür hissetmeniz için zirveyi tatmalısınız.

Kayağa dair tüm anılarımı oluşturduğum bu yer ile sizin de tanışmanız dileğiyle..

Elif'i takip edebilmek için; @nyks1us

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap