HAYATINI SERBEST STİL RÜZGAR SÖRF'ÜNE ADAMIŞ BURAK ALTINTOPRAK

Yeni bir kan Tahta ile karşınızdayız! Bu haberimizde sizi Alaçatı Sörf plajında keşfettiğimiz yaptığı Serbest Stil Rüzgar Sörfüyle dikkatimizi çeken Burak ile tanıştıracağız. Burak yaptığı sporu daha iyiye ve ileriye taşıması için biz Tahta severlerin ve Rüzgar Sörfçülerinin desteğine ihtiyaç duyan yeni keşfimiz! Bizce lafı uzatmadan sözü Burak'a bırakalım..

1. Öncelikle seni tanıyalım; kaç yaşındasın, nerelisin?

Merhaba, ben Burak.1998 yılında Manisa'da doğdum. 16 yıldır Alaçatı'da yaşıyorum. Liseden Acil Tıp Teknisyeni olarak mezun oldum. Yazları Rüzgar Sörfü Eğitmenliği, kışları ise kendimi geliştirmek için kayıyorum. 2013 yılında RSONE Dünya Kupasında,  2014 Pegasus Slalom Türkiye Şampiyonasında yarıştım. 2016 ve 2017'de aynı yarışlara kendimi test etmek için girdim.

2. Rüzgar Sörfü tutkusu nasıl ve ne zaman başladı?

5 yaşında Alaçatı'ya taşındım.  2009 yılında abim burada sörf okulunda çalışmaya başladı ve ben de onun peşinden giderek Rüzgar Sörfüne başladım. Rüzgar Sörfüne tutkumun sebebi, tanıştığım ilk ekstrem spor olmasının yanı sıra, ruhumla bağdaştığını ve yeteneğimin olduğunu fark etmekti. Devamında vazgeçemeyeceğim bir spor haline geldi.

3. Peki neden Serbest Stil Rüzgar Sörfü?

Sörfe başladığım zamanlarda, dünyaca ünlü ve başarılı serbest Stil Rüzgar Sörfçülerinin board ve yelken ile oyuncak gibi oynamaları bana büyük ilham oldu ve onlara özenerek, kendimi buna ait hissederek bu stile karar verdim. 

4. Bu zamana kadar hangi spotlarda kaydın ve favorin hangisi?

Çok fazla farklı spot deneyimi edinememiş olsam da; kaydığım spotlar, Türkmenistan/ Hazar denizi, Urla/İçmeler,  Sakız Adası Açıkları, Çeşme/ Alaçatı, Çiftlikköy ve Pırlanta plajı. Favori spotum Pırlanta plajı çünkü bölge bölge düz ve dalgalı deniz var. Rüzgar, açık deniz olduğu için sabit ve ortalama rüzgar  30-45 knot arası esiyor. 

 
5. Gelecekte rüzgar Sörfüyle alakalı planların ve hayallerin neler? 
 
Sörfe ilk başladığımda hayalim milli sporcu olup ülkemi en iyi şekilde temsil etmek, iyi dereceler almaktı. Şuan yaşımdan dolayı hedeflerim  Avrupa'da ilk 10 ve dünyada ilk 5 e girebilmek. Şuan ki planım EFPT'de yarışığ kendimi Avrupa düzeyinde bir yarışta test etmek ve deneyim kazanmak. Bunun için her gün yaklaşık 6 saat suda serbest stil çalışıp yarışma düzeyindeki hareketleri çıkarmaya çalışıyorum. Ve hep daha iyisi için çalışacağım.  

 

Burak'ı yakından takip edip ve videolarını izlemek için; @buraktur304

Fotoğraflar için Ekaterina Kargapolsva'ya teşekkür ederiz. @drone_surf_records

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap