ULAŞ ŞENYENER İLE AVUSTRALYA'DA SÖRF

Ulaş Şenyener, hayatıyla ve sörfüyle bizce tam bir Tahta ve Tahta sever! Sizin de tanımanızı istediğimiz, maceralarını dinlemenizi istediğimiz bir sörfçü. Şimdi kısaca Ulaş'ı tanıyalım ve onun harika maceralarını okuyalım.

Selam! 1988 yılında İzmir’de doğdum. Lisede ailemin işi gereği Bodrum’a taşındık. İlk yelken deneyimimi burada Bitez yelken kulübünde başladım. Ardından hazırlık sınıfından sonra Neilson adlı bir ingiliz şirkette çalışmaya başladım ve rüzgar sörfü kariyerim burada başladı. Bodrum’da iki farklı okulda eğitmenlik yaptıktan sonra 2008 yılında Alaçatı’da çalışmaya başladım. Kışları Çanakkale’de üniversiteye devam ederken yazları da Alaçatı’da aile dediğim dostlarımla yüzlerce kişiye rüzgar sörfünü sevdirdik. 

Üniversite eğitimim bittikten sonra rüzgar sörfüne başladığımdan beri hayalini kurduğum Avustralya’ya gitmeye karar verdim ve 2014 yazından sonra Batı Avustralya’ya taşındım. Sonunda hayalini kurduğum dalgalara çok yakındım. Batı Avustralya’nın yaz boyunca her gün esen rüzgarıyla birlikte dalgalarda rüzgar sörfü yapmaya başladım. İlk dalga sörfü deneyimimi ise Bali’de yaşadım. Dalgaları ve okyanusu tanıdıkça, suya olan aşkım daha da arttı. Her gün dalga raporunu ve rüzgarı takip edip, geceden motivasyonla sabahları gün doğumuyla birlikte kumsalda bulmaya başlamıştım.

Bir yandan aşçılık okuyup barista olarak çalışarak vaktimi geçirdiğim Avustralya’da tek düşünebildiğim bir an önce suya çıkmaktı. Uzun yol seyahat etmenin en zevkli olduğu ülkelerden olan Avustralya’da tek bir ride için üç-dört saat günü birlik yol gidip kaydığım oluyordu. Gündüzleri off-shore esen rüzgarlarla dalga sörfü yapıp, öğleden sonra rüzgarın çıkmasıyla ise dünya standartlarında ve hiç kalabalık olmayan dalgalarda rüzgar sörfü yapabiliyordum. Sanırım en unutamıyacağım olay Geraldton’da açıkta üstüme kırılan dalganın yelkenimi kırması sonucu 45 dakika sahile kulaç atmam olmuştur. En büyüleyici olay ise yunuslar, kaplumbağalar ve deniz aslanları ile paylaştığım line-up’lardı. İlk kez izlediğim WSL ve Margaret River’ın eşsiz dalgalarının da aklımı başımdan aldığını söylemeden geçemem tabiki.  Üzücü ama bir kez dalgalara alıştımı insan, düz sular biraz sıkıcı geliyor, fakat yine de tuzlu suyun her hali güzel. 

Ulaş'ı daha yakından takip edebilmek için; @sunnyulash

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap