ADANA'DA KITEBOARD OKULU

Cennet ülkemizin yine cennet şehirlerinden biri Adana.Kebap ve Şalgam dışında binbir güzelliği olan..Hala birçoğumuzun deniz olduğundan habersiz olduğu Adana'da 20-30 knotlarda uçurtma sörfü yapılıyor hem de Çukurova Kiteboard Akademi'de.Gelin sizi okulun kurucusu olan, Rüzgar ve tahta sevdalısı Gökhan hocayla tanıştıralım!

Selamlar, ben Gökhan Karaköse .37 yaşındayım 2 çocuk babasıyım ve Adana'da yaşıyorum.Orta okul çağında kaykayla başladım tahta sporlarına. Daha sonra 17 yaşında  yamaç paraşütüne başladım. Yamaç paraşütünden sonra snowboard ve wakeboard yapmaya başladığım dönemlerde ise kiteboardu gördüm ve hayran kaldım. Çünkü hem yamaç paraşütü gibi kocaman bir uçurtma hemde wakeboard gibi su üzerinde kaymamızı sağlayan bir tahta ile bu spor çok heyecanlı görünüyordu. Hem zıplayıp uçmak hemde su üzerinde hızla kaymak beni cezbetti ve bu sporu yapmayı kafaya koydum. Ancak ülkemizde henüz yaygın olmayan bu sporu araştırmak bugünkü gibi hiçte kolay değildi. Arama motorlarında pek bir şey bulamıyorduk. Ne google ne de Youtube henüz yoktu ve yurt dışından bir arkadaşımın yardımı ile ekipmanı getirterek bu spora başladım.

Adana'da henüz kimse bu sporu yapmazken benim eğitim alma gibi bir şansımda yoktu ve kendi başıma deneme yanılmalarla 2-3 ayda anca öğrenmiştim ve tabi risk alıp bir çok tehlikeler yaşamakta cabası oldu. Yamaç paraşütü tecrübesi ve wakeboard tecrübem olmasına rağmen kolay olmamıştı öğrenmem. Öğrendikten sonra aldığım inanılmaz keyif sayesinde bu spor benim yaşam tarzım haline geldi. Kendimi geliştirdim bir çok lokasyonu ziyaret edip oralarda da yaptım. Kış sezonlarında ise Erciyes'te Snowkite yapmaya başladım. arkadaşımın eğitim vermem için zorlamasıyla izmirde eğitmenlik kursuna katılarak International kiteboard organization (IKO) eğitmenlik belgesi aldım eğitim vermeye başladım. Daha sonra Adana'da Çukurova Kiteboard Akademi'yi kurarak yeni bir lokasyon yarattım. Kiteboard'un Türkiye Yelken Federasyonu'na (TYF) yelken alt branşı olarak bağlanmasından sonra TYF KB4 eğitmenliğini alıp sonrada KB5 eğitmen usta öğreticisi olarak eğitmen yetiştirmeye ve belgelendirmeye başladım. Diğer bütün şahsi işlerimi bırakıp tamamen Kiteboard'a yöneldim ve hayatımın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Yaz sezonunda CKA da kış sezonda ise ya Erciyes'te Snowkite ya da yurt dışındaki sezon olan yerlerde kiteboard yapmaya devam ediyorum.

Çukurova Kiteboard Akademi, Adana'da Yumurtalık ilçesinin Haylazlı Mahallesi Sahilinde ve Adanaya 50 km uzaklıktadır. Adana'da deniz mi var? Sorusunu çoğu kez duymuştum ve cevap olarak deniz var hatta sörf bile yapıyoruz dediğimde ise herkes hayretle şaşırıyordu. Bölgemizdeki bir çok sahilde bu sporu yaptım keşif yaptım ve bölgede bu sporun yapılabileceği en uygun olduğunu düşündüğüm yere CKA'yı kurdum. Denizin sığ olması dalga olmaması ve rüzgarın güzel olması sayesinde bu spor için ideal bir yer ve yeni başlayanlar için çok güvenli. Sezonumuz Nisan-Eylül ayları ve ortalama rüzgar ise 15-18 knots civarı. Sezonun en iyi zamanı ise 15 Mayıs -15 Temmuz arası. Ortalama rüzgar ise 18-22 knots. Rüzgar sıklığı; 30 günün 25'i rüzgarlı. Bölgede ayrıca lagünlerin olması; kayarken daha düz su ve labirenti andıran küçük kumluklar, kara parçaları sayesinde aralarındaki suda kayarak farklı bir sürüş heyecanı yaşamak bu spotu daha da keyifli kılıyor.

4 yıl Kiteboard yarışmaları organize ettim spotu ilk görenlerin ve özellikle lagünleri ilk gören sörfçü arkadaşların spot hakkındaki düşüncelerine baktığımızda gerçekten çok beğenilen bir bölge olduğunu gösteriyor. Gereken destekleri bulduğumuz taktirde bögemizde yine yarışmaları organize etmeye devam edeceğiz. 2019 sezonu hava şartlarının tam oturmamasından dolayı biraz geç başladı bu sene kış sert geçti. Umarım bol rüzgarlı bir sezon olur. 7 den 70 e herkesin rahatlıkla öğrenip yapabileceği adrenalin dolu bu muhteşem sporu yapak isteyen ve bu sporu yapan arkadaşlardan henüz  ADANA'DA DENİZ VAR MI? diyen arkadaşlarımızı CKA ya bekleriz. 

Gökhan hocayı ve CKA'yı takip edip bilgi alabilmek için; @gokhankarakose01 @cukurovakite

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap