Biraz da Teknoloji

Bu ay sizlere Apple Iphone - Ipad gibi cihazlarınız için kullanabileceğiniz ilginç uygulamalardan bir derleme yapmaya çalıştım. Umarım aralarından işinize yarar bir şeyler bulursunuz. Kısaca uygulamalara geçmeden önce bazılarının ücretsiz bazılarının ise makul fiyatlar da olduğunu belirtmek isterim.

 

Glasses

Gözlük kullanıyorsanız ve hangi gözlüğün yüzünüzde nasıl duracağını merak ediyorsanız gözlükçüye gitme derdinden sizi kurtaracak bir uygulama. Dünyanın en büyük gözlük sitelerinden glasses.com bu uygulama ile satış politikasını bir adım önce çıkarmış. Fakat uygulama gözlük almak istemeseniz de bence gayet eğlenceli.

https://itunes.apple.com/tr/app/glasses.com-for-iphone/id738159996

 

SkyView

İşte en enteresan uygulamalardan biri. Gökyüzü ile aranız nasıl? Mesela ofisinizde bilgisayarınızın başında otururken Ay'ın Dünya'nın neresinde olduğunu mu merak ettiniz? İşte bu uygulama o zaman tam size göre. Dünya'nın konumuna göre yıldızların, gezegenlerin konumlarını görmenize yarayan bu uygulama sayesinde eğer birazda gökyüzüne merakınız varsa eğlenceli dakikalar geçireceksiniz. Uygulamanın hem ücretli hem de ücretsiz versionları mevcut.

https://itunes.apple.com/tr/app/skyview-free-explore-universe/id413936865

 

SpeedClock

Etrafınızdaki hareket eden cisimlerin hızları ile ilgili takıntılarınız varsa buyrun. Kamera ile hareketli cisimlerin hızlarını bir radar mantığı ile ölçmenize yarayan bu uygulama tam bir deli işi. Tabi ki bu deliliğin karşılığında sizden bir miktar ücret talep etmekteler.

https://itunes.apple.com/tr/app/speedclock-video-radar/id400876654

 

Action Movie FX

Ünlü bir yönetmen olmanın ilk adımlarını atacağınız bu uygulama sayesinde çekmiş olduğunuz videolara görsel efektler ekleyebiliyorsunuz. Kim bilir belki Jurassic Park 16' yı siz çekersiniz.

https://itunes.apple.com/tr/app/id489321253

 

Snapseed

Google imzalı bu uygulama resim çekmeyi ve üzerinde oynamayı sevenler için ilaç niteliğinde. Programı kullanmak başlarda biraz karışıkmış gibi gelse de alıştıktan sonra inanılmaz işler çıkarmanız içten bile değil. Gelişmiş filtrelere ve güzel içeriklere sahip bu uygulamayı denemenizi tavsiye ediyorum. Zaten google'ın yaptığı hemen hemen her iş başarılı oluyor.

https://itunes.apple.com/tr/app/snapseed/id439438619

 

IF

Uygulamamızın adı 'IF' yani 'Eğer'. Böyle isim mi olur demeyin. Eğer ben bunu yaparsam sende git bunu yap demek istiyosanız işte bu uygulama tam size göre. Mesela instagram' da bir fotoğrafı paylaştığınız anda bu fotoğrafın mail ile gönderilmesini istiyorsanız yada dropbox hesabınıza yüklenmesini istiyorsanız işte bu uygulama ile bunları yapmak mümkün. Ne işime yarar ki demeyin gün gelecek size de acaba ben bunu yaptığımda kendiliğinden bu da olur mu diyeceksiniz.

https://itunes.apple.com/us/app/if-by-ifttt/id660944635

 

EpisodeTime

Dizi manyakları sizler de hoş geldiniz! Hangi dizinin kaçıncı bölümü hangi kanalda, ne zaman? Bırakın uygulama sizin yerinize hesabı kitabı tutsun, bilgi versin.

https://itunes.apple.com/us/app/episodetime/id596439518

 

Meetweet

Takip, takip, takip. Hayatımız takip. Alın size bir çılgınlık daha. Kim nereden tweet atmış. Uygulama yakınlarınızda atılan tweetleri harita üzerinde görmenize yarıyor. Mahmut az önce yan sokaktan geçerken bilmem ne yazmış ya la! Evet bence de teknoloji bizi çıldırtıyor.

https://itunes.apple.com/tr/app/meetweet/id597859730

 

Dream Talk Recorder Pro

Açıkça söylemek gerekirse son zamanlarda en çok eğlendiğim uygulama bu. Uyurken ne yaptığınız hakkında fikriniz var mı? Horlar mısınız? Uykunuzda konuşur musunuz? Bu ve benzer tüm sorularınızın yanıtı bu uygulamada. Yatmadan önce uygulamayı açıp baş ucunuza koyuyorsunuz. Uygulama en ufak bir tıkırtı bile olsa devreye girip ses kaydına başlıyor. Uyandığınız da dinleyip gülmekten kırılıyorsunuz. Belki ilk kullanımda istediğinizi bulamayabilirsiniz. Sabırlı olun 3-4 gece deneyin. İnanın beklediğinize değecek.

https://itunes.apple.com/us/app/dream-talk-recorder-pro/id467098732

 

Dayli

Zaman hepimizi eskitiyor. Yoksa sizi gençleştiriyor mu? Bunu öğrenmenin basit bir yöntemi her gün fotoğrafınızı çekmek. İşte Dayli' nin mesleği bu. Her gün sizi fotoğrafınızı çekmeniz için uyarır. Akıllı ol der. En kötü 1 ay deneyin. Sonra bu konuyu tekrar konuşalım.

https://itunes.apple.com/tr/app/dayli-everyday-photo-journal/id717858939

 

Reverser

Uygulamanın mantığı çok basit. Videolarınızı sondan başa doğru oynatmanıza ve kaydetmenize yarıyor. Arada çok eğlenceli şeyler çıkabiliyor. İndirin kenarda dursun. İlla ki bir gün işe yarar. 3-5 mb'tın hesabını kitabını yapacak değiliz.

https://itunes.apple.com/us/app/reverser-backwards-video-maker/id887189906

 

Fyuse

Fyuse bu listenin en başarılı uygulamalarından. Belki kafaya bile oynayabilir. Kısaca 3D fotoğraflar çekmenize yarıyor diyebilirim. Uzun uzadıya anlatılacak bir yanı olmasa bile kesinlikle denemeye değer. Hep anlatması zor olan şeyler güzeldir ya oradan bağlantı kurabilirsiniz. Bu arada hakikaten Cem Yılmaz esprilerini anlatmayı bırakın!. Gerçekten...

https://itunes.apple.com/us/app/fyuse-3d-photos/id862863329

 

App Price Drops

İşte sevdiğim uygulamalardan biri daha. AppStore daki tüm uygulamaları sizin için tarar ve fiyatı düşenleri görmenize yarar. Şu uygulamanın fiyatı düşünce bilgi ver dersiniz. Ayıpsın abi der. Öyle bir şey işte...

https://itunes.apple.com/us/app/app-price-drops-by-apple-sliced/id482491685

 

WiFi Map Pro

Gelelim son uygulamamıza. Bir çoğunuzun bunu bildiğini düşünüyorum fakat hala bilmeyenleriniz varsa çok ayıp ediyorlar. Kısaca sağda solda her yerde Wi-Fi var ama şifreleri? Kim bilir ne demeyin. Uygulamamız daha önceden o ağa bağlanmış kişilerden ağların şifrelerini alıyor ve harita üzerinden size şifreleri ile birlikte gösteriyor. Daha ne yapsın? Bir uygulama daha ne yapabilir ki! Evet bu ay ki yazıma son verirken hepinize hoşçakalın ve hatta kalın diyorum. ON-LINE!!!

https://itunes.apple.com/tr/app/wifi-map-pro-passwords-for/id543032054