SNOWKITE DÜNYA KUPASI'NDA GENÇ BİR TÜRK

Dünya Klasmanında gerçekleşen yarışlarda 2003 doğumlu Türk sporcu Sarp Bulut’un kendisinden yaşça büyük birçok yerli ve yabancı sporcuyu geride bırakarak Snowboard kategorisinde uzun mesafe ve parkur yarışlarında ilk 3 içerisinde kendine yer edinmesi herkes gibi Tahta Mecmua'nın da dikkatini çekti.Bu yüzden, sizler için yetenekli genç sporcumuz Sarp ile konuştuk..

Selamlar!Ben Sarp Bulut. Ekstrem spor tutkum 11 yaşımda başladı. 2014 yılında Akyaka’da sıradan bir tatil geçirirken sahilin öbür ucunda havada uçan uçurtmaları görmemle Kiteboard sporuna başladım.  Kitemaximum’da eğitim almaya başladım ve bu spora bağlandım diyebilirim. O yaz kite sahilinde çalışmaya başladım. Böylelikle hemen hemen her gün kendimi geliştirdim. 2015 yılında Redbull’un düzenlediği küçük çaplı bir yarışa katıldım ve hiçbir derece elde edemedim. Bu beni daha da hırslandırdı diyebilirim.

Daha fazla çalışmaya ve kendimi bu spora adamaya başladım. Bu konuda en büyük destekçim annem ve babam oldu. Bir sürü küçük yarışa katıldım ve çoğunda derece elde ettim. Birçok alanda yarıştım; Freestyle ve Twintip Slalom bunların başında geliyordu. Bu yarışlar ile hız tutkum başladı...

2017 yılında Türkiye Şampiyonası’nda gençler kategorisinde 2. oldum. Mart 2018’de Fas’ta düzenlenen Gençlik Olimpiyatları’na hazırlanmaya başladım. Bu yarışta yeterli derece elde edemedim ama bu yarış sayesinde yurtdışına açılmam gerektiğini anladım. 

2018 yılında Türkiye Gençler Twintip Slalom şampiyonu oldum. Kite’a olan ilgim beni snowboard ile tanıştırmıştı, sadece zevk için yaptığım bu spor beni çok farklı yerlere taşıdı. Bu kış eğitmenimiz Erman Keskin’in beni desteklemesi ile birlikte küçük bir Denizli Snowkite takımı kurduk ve belediyemizle bir Sponsorluk anlaşması imzaladık.

İlk snowkite deneyimim yarıştan 3 gün önce gerçekleşti ve kiteboard bilgilerimi kullanarak antreman yaptım. Yarış anında çok rahattım ve sadece rüzgara odaklandım. Diğer yarışmacılara göre daha hafif olmam bir avantajdı ve bu özelliğim gerçekten çok işime yaradı. İlk etapta kite’ımın üst iplerinden birisi kopmuş, bunu yarış sonrasında farkettim. Onaracak vaktim olmadığı için ikinci etaba da bu şekilde katıldım... Moralimi bozmadım. Hafifliğim sayesinde rüzgar beni taşıdı ve 3. sıraya yükseldim.

Bu yarış sayesinde snowkite hayatım da başlamış oldu. Dünya’ya açılmak ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek her zaman benim en büyük hayalim olmuştur. Artık bu şans elimde ve en iyi şekilde değerlendireceğime eminim. Bu şartlarda beni destekleyen Denizli Snowkite ekibime, Sponsorum TIBURON’a ve en büyük sponsorum anneme çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız...

Adrenalin ile kalın!

Genç sporcumuz Sarp'ı takip edip destek olmak için; @sarp.b

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap