ERCIYES 2019’DA SNOWKITE DÜNYA KUPASINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

1-2-3 Mart tarihlerinde Erciyes’te düzenlenen Ika snowkite Dünya kupasında sona gelindi. Türkiye’nin hızla yükselen ve cazibe noktası haline gelen kış sporları merkezi Erciyes’te düzenlenen Ika snowkite Dünya kupası yarışları Dünya’nın en iyilerinin de içinde bulunduğu toplam 28 yabancı ve yerli sporcunun katılımı ile gerçekleşti.

Volkanik bir dağ olan Erciyes, çok fazla ağaç alana sahip olmaması, coğrafi yapısı ve düzenli rüzgar akışı sebebi ile dünyadaki en iyi snowkite lokasyonlarından bir tanesi olarak bu muhteşem organizasyona ev sahipliği yapıyor. Uçurtma sörfü olarak adlandırılan kiteboardun uçurtması; snowboard ve kayak ekipmanları ile birleştiğinde, rüzgarlı dağların zirvesinde eşsiz bir aksiyon deneyimi yaşatırken, izleyicide de görsel şölen etkisi uyandırdı.

Hem denizde hem de dağlarda yapılabilen, son yılların en popüler ve hızla yükselen sporu kiteboard sporunun deniz versiyonu adına ülkemizde ve dünyada çok sayıda global organizasyon düzenleyen Uluslararası Kiteboard Federasyonu (IKA), ilk kez 2018 yılında Snowkite Dünya Kupası serileri gerçekleştirmeye başladı. Geçtiğimiz yıl yapılan Dünya Kupası serisinin Final Etabı da Erciyes’te Gerçekleşmişti. Bu yılda 5 etaplı Dünya Kupası serisinin 4. Etabı olarak gerçekleşen organizasyonda dünyaca bilinirlik sahibi birbirinden değerli sporcular arasında ki Dünya Şampiyonlarının mücadelesinde tüm gözler Erciyes’te oldu.

Snowkite Dünya Kupası Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Erciyes A.Ş ana sponsorluğunda Turkısh Airlines,Ozone Kites,Alberg Cafe,Kite Hotel Erciyes Sponsorlukları ile IKA(Uluslararası Kiteboard Federasyonu) ve Oli Spor Kulubü organizasyonu ile gerçekleşiyor.

Tüm Dünya’nın gözlerini çevirdiği Erciyes’te düzenlenen IKA Snow Kite Dünya Kupasında Long Distance ”uzun mesafe” ve Cource Race “Parkur Yarışları” şeklinde iki ayak düzenlendi. Zorlu etaplar nefes kesen bir görsel şölen yaşattı.

Dünya Klasmanında gerçekleşen yarışlarda 2003 doğumlu Türk sporcu Sarp Bulut’un kendisinden yaşça büyük birçok yerli ve yabancı sporcuyu geride bırakarak Snowboard kategorisinde uzun mesafe ve parkur yarışlarında ilk 3 içerisinde kendine yer edinmesi herkesin dikkatini çekti.

 

 

IKA SNOWKITE WORLD CUP ERCIYES’TE sıralamalar ise şu şekilde gerçekleşti:

Long Distance “uzun mesafe” Kayak Erkekler Kategorisi:
1- FLORIAN GRUBER (ALMANYA)
2- FELIX KERSTEN (ALMANYA)
3- DMYTRO YASNOLOBOV (RUSYA)

Long Distance “uzun mesafe” Kayak Kadınlar Kategorisi:
1-CRISTINA CORSI (ITALYA)

Long Distance “uzun mesafe” Snowboard Erkeler Kategorisi:
1-ARTEM RENEV (RUSYA)
2-IGOR ZAKHARTSEV (RUSYA)
3-SARP BULUT (TÜRKİYE)

Long Distance “uzun mesafe” Snowboard Kadınlar Kategorisi:
1-AIJA AMBRASA (LETONYA)
2- CHANTI VAN BOXTEL (HOLLANDA)
3-ZULFIIA TATLYBAEVA (RUSYA)

 

Cource Race “parkur yarışı” Kayak Erkekler Kategorisi:
1- FLORIAN GRUBER (ALMANYA)
2- DMYTRO YASNOLOBOV (UKRAYNA)
3-FELIX KERSTEN (ALMANYA)

Cource Race “parkur yarışı” Kayak Kadınlar Kategorisi:
1-CRISTINA CORSI (İTALYA)

Cource Race “parkur yarışı” Snowboard Erkekler Kategorisi:
1-ARTEM RENEV (RUSYA)
2-IGOR ZAKHARTSEV (RUSYA)
3-SARP BULUT (TÜRKİYE)

Cource Race “parkur yarışı” Snowboard Kadınlar Kategorisi:
1-AIJA AMBRASA (LETONTA)
2-CHANTI VAN BOXTEL (HOLLANDA)
3-ZULFIIA TATLYBAEVA (RUSYA)

Tüm sporcularımızı tebrik ediyoruz ve başarıların devamını diliyoruz! 

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap