İZMİR'İN YENİ KAYKAY PARKI

İzmir'in de artık profesyonel bir kaykay parkı var! 

Türkiye Kaykay Federasyonu'nun kurulmasıyla beraber yapılan bu profesyonel kaykay parkları sayesinde, kaykay sporu her geçen gün daha da gelişiyor ve daha fazla sporcu kazanıyor. Biz Tahta Mecmua ekibi olarak yeni yapılan bu kaykay parkına gittik, gördük, kaydık ve Milli Takım antrenörümüz olan Gökhan Ertan ile konuştuk. Parkın yapılması için neler yapılmış, parkta neler var, hepsini Gökhan bizler için anlattı.

 

Öncelikle Gökhan Ertan'ı tanıyalım;
Gökhan 29 yaşında, İzmir doğumlu, makine mühendisi. 15 yaşından beri kaykay kayıyor ve Kaykay Milli Takımı antrenörü.

Kaykay parkının açılma süreci yaklaşık 4 sene önce İzmir Belediyesi'nin parkın yapımı sırasında kaykaycıların görüşünü almasıyla başladı. Projenin başındaki; beton park inşaatı hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişilere parkın nasıl olması gerektiğini zorla anlattık. Bu süreç içinde sesimizi yükselttiğimiz, yer yer kavgaların olduğu toplantılar yaptık. Konuyla ilgili başta Buğra Tuncer, Corey Watson, Ömer Sanlı ve genç yaşlı tüm İzmir'li kaykaycılar toplantılara katılarak parkın tasarımı hakkında görüşlerini dile getirdiler. İzmir'in lokali olarak üzerimize düşen, park tasarımının en iyi şekilde yapılmasını sağlamaktı ve çabalarımızla bu hedefimizde başarılı olduk. 

Parkın içinden bahsedecek olursak; park 2 kısımdan oluşmakta. Bostanlı İskelesi'ne yakın olan street tarafında; manuel padler, curbler, raillar, hubbalar ve hand railler mevcut. Bowl tarafında ise üçgen şekilli başlangıç seviyesine uygun bowl ve onun çevresinde de snake run var. Parkın genel olarak seviyesi hem bowl için hem de street için başlangıç seviyesi ama diğer yandan bowl'un ve street tarafının içinde daha yüksek orta seviye için de nesneler mevcut. Yani yeni başlayanlar ve orta seviyedekiler için mükemmel bir park. 

 

Kaykayın olimpiyatlara branş olarak girmesi, kaykayı tekrar trend haline getirdi. Kaykayın olimpik bir spor olması ya da olmaması konusunda 1990'lardan bu yana devam eden argüman cevaplandırılmamış olsa da kaykay her zaman sokakta olmaya devam edecek. Trend hale gelmesi; tahta, ayakkabı vs. malzemelerin Türkiye'deki fiyatların daha aşağıya inmesini sağlayabilir ve umarım da sağlar. Ucuzlayan malzeme ve parkların sayısının artmasıyla senelerdir videolarda izlediğimiz kaymak istediğimiz ama kayamadığımız bowl, skateplaza ve skatepark gibi alanlarada rahatsız edilmeden kaykay hayatını yaşayabiliriz. Bu şekilde ülkemizde bulunan yetenekli kaykaycıların Avrupa ve Amerika seviyelerine çıkacağından şüphem yok. 

 

Ve son olarak, Gökhan'ın yeni başlayacaklara tavsiyeleri var; Bulunduğunuz yerdeki kaykaycılarla tanışın, daha sosyal olun, düşmekten korkmayın, özgür olun kaykay sizi nasıl mutlu ediyorsa öyle binmeye devam edin o noktada gelişmeniz çok hızlı ve kaçınılmaz olacak.

Gökhan'ı daha yakından takip edebilmek için; @m.gokhanertan 

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap