DENİZDEN ÇIKAN SANAT

Türkiye'de dalga sörfünün yeni yeni farkındalığı başlarken bu spora farklı bir açıdan bakan ve uygulayan Cihan ile tanıştık ve onun düşüncelerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.Şimdi bu serüveni Cihan'ın kendisinden dinleyelim..

Ben Cihan Şener, 35 yaşındayım. Almanya/Lauf a.d. Pegnitz doğumluyum, evli ve bir kız babasıyım. İlk 60’larda Almanya’ya giden gurbetçilerin torunuyum. 12 Sene önce Türkiye’ye taşındım. 6 yaşımdan itibaren tahta sporları ile uğraşıyorum.2010’dan beri sürekli Alanya’ya özellikle kasım ve mayıs ayları arası Bodyboard yapmaya ve dalga fotoğrafı çekmeye gidiyorum. Antalya-Konyaaltı’nda yaşadığımdan dolayı Alanya’nın sabah vakti en güzel dalgalarını yakalayabilmek için kahvemi hazırlayıp saat 04.00 gibi yola çıkarım. İki saatlik yolculuktan sonra 6 gibi Alanya’ya vardığımda önce spot-check yapıp ardından hava daha tam aydınlanmadan dalgalar elverişliyse Bodyboard için suya girerim.Yaklaşık 2 saat sörf yaptıktan sonra günün aydınlanmaya başlamasıyla birlikte dalga fotoğrafı çekmeye başlarım. Bu çekim süresi güneşin tam tepede olduğu vakte kadar sürer ardından çekime ara verip dinlendikten sonra tekrar saat 14.00-16.00 arası sörf için suya girerim.İkindi vakti güneşin geliş açısının değişmesiyle birlikte dalga fotoğrafı çekmeye yeniden başlarım.Ta ki gün batımına kadar.

Eve döner dönmez kameranın hafıza kartını bilgisayara takar ve küçük bir çocuğun şeker heyecanı gibi fotoğrafları inceler ve eleme yaparım. Bu süre bazen 5 saate kadar sürer. Her fotoğraf karesinde kendimi bir kez daha dalgaların arasında hissederim.Hawaii gibi yerler yerine kapımızın önünde olan denizin fotoğraflarını kendi evimde veya yakın çevremde görmek beni çok gururlandırıyor.Bu yüksek çözünürlüklü fotoğraflar duvara asılabilecek hale gelene kadar, kağıdının kalitesinden ve profesyonel çerçeveciliğine (örnek: UV özellikli yani galeri camı) kadar her bir fotoğraf için en yüksek kaliteyi elde etmek adına elimden gelen her şeyi yapıyorum.Baskılarımın her biri kişiye özeldir (Çerçeve rengi, kalınlığı, dokusu, paspartu, baskı kâğıdı/fineprint vs.)Dalgaların arasında olmak benim için sema yapmak anlamına geliyor.Benim bu yaptıklarım umarım insanlara ilham kaynağı olur.

Fotoğraf ve baskı için benimle irtibata geçebilirsiniz: info@wavecultureturkey.com
Cihan'ı takip etmek için; @cihansener_wct

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap