KAYKAYIN YENİ TARİHİ

29 Ekim-4 Kasım Park Skateboarding World Championships-Nanjing 2018

Öncelikle henüz olimpiyatlara kabul edilmiş bir branşın (2016), Türkiye Kaykay Federasyonu'nun kurulması(2017) ile birlikte ülkemizde gerçekleştirilen bir çok yarışma sonrası üstün performans göstermiş sporcularımızla 2018 Yılının 2. çeyreğinden itibaren resmen bir Kaykay Milli Takımı'mızın Park(Çanak) Disiplini'nde kurulduğunu bildirmek isterim.

Bu doğrultuda tüm dünya'dan katılımcı ülkelerin sporcularını ve seviyelerini görme adına World Skate (Dünya Kaykay Federasyonu) tarafından Nanjing'de düzenlenen organizasyona katılmamız icab etti ve 8 Sporcu, benimle birlikte toplam 2 Antrenör ve Federasyon Başkanımız Sedat Çelenk&'ten oluşan kafilemiz ile Çin'in Nanjing kentine doğru yola çıktık. 5 gün sürecek olan turnuva öncesinde 10 gün kamp ile beraber 15 gün boyunca unutulmayacak deneyimler yaşadık, nesilden nesile aktarabileceğimiz yeni bilgiler ve tecrübelerle geçen günleri cümlelerle bu satırlara sığdırmak imkansız.Anlatılmaz, yaşanır diyebileceğimiz bir deneyimi elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle gittiğimiz ülkede hem antrenman hem de turnuvanın gerçekleşeceği skatepark'ın ülkemizde bulunmamasının getirdiği stres ile daha önce görmediğimiz büyüklükteki ve açılardaki rampalarla karşılaşınca her şeye aslında sıfırdan başlıyor gibi olduk. Kısa sürede adapte olsanızda her zaman yaptığınız hareketlerin tamamını bu kadar kısa sürede adapte etmek zaten imkansızdı. Sabah akşam gerek sportif gerek kaykay antrenmanlarımızı günde çift bazen de sabahtan akşama kadar şeklinde çalışarak, zamanımızı en iyi şekilde kullanmaya gayret ederek, korkularımızla yüzleşerek, insiyatif kullanarak, cesaretimizi ve özverimizi ortaya koyarak en iyi şekilde turnuvada kabiliyetimizi göstermek hedefindeydik, bunların yanında ne olursa olsun sporcu kimliğimizle koca bir ülkenin temsilcileri olduğumuzun bilincinde bir Kaykay Milli Takımı olabilmekti.
Hava şartlarının çoğu zaman kötü olması sebebiyle çoğu zaman antrenmanlarımızı kapalı kaykay parkında gerçekleştirdik. Kamp süresince hem dünyanın en iyi kaykaycıları ile kayma fırsatı yakaladık hem de tecrüblerimize tecrübe katmış olduk. Christian Hosoi gibi daha bir çok efsanelerle birlikteydik. Bizlerin yer aldığı havuz kaykaycılığı kısmı ile ilgili bilmediğimiz ve yeni yeni öğrenmeye ve tecrübe etmeye başladığımız bilgileri pratikte gerçekleştirebilir hale gelmek için elimizden geldiğince çok çalıştık. Teknik anlamda belki binlerce kez deneme sonucunda elde edilebilecek püf noktalarını profesyonel kaykaycılar ve antrenörlerle birlikte geçirdiğimiz zamanda çok şey öğrendik.

Burada edindiğimiz bilgileri bizler de bulunduğumuz bölgelerde rampa kaykaycısı olmak isteyen dostlarımızla paylaşıyoruz. Genel olarak tüm deneyimlerimizi birer elçi gibi nesilden nesile aktarma işlemi kaykay adına da böylece başlamış oldu.
Rampaların çok daha dik açılarda olmasına adapte olma ve geliştirme süreci, grindlar ve grab hareketleri anlamında alıştırmalar yaptık. Bütün bu teknik detayların yanısıra dünya'nın her yerinden gelen profesyonellerle aynı ortamda olup bu kültürün evrenselliği, derinliği ve güzellikleri hakkında daha da derinlemesine kazanımlarımız oldu. Bireysel sporcular olarak böyle bir organizasyonda yer alabilmek neredeyse imkansız iken, Milli Takım çatısı altında bu deneyimi yaşayabiliyor olmaktan dolayı kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Bu deneyimlerle ilgili gelişmeleri Türkiye Kaykay Federasyonu websitesi ve instagram sayfasından takip edebilirsiniz.

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap