Sörf Çiftliği Dünya Ligi

Kelly Slaterin sörf çiftliği ilk dalga havuzu değil.  Ancak teknoloji ve pazarlama olarak açık ara en iyisi. Arada kel abimizde olunca Dünya sörf ligi bir ayağını burada yapmaya karar veriyor bu sene. Bir önceki yazı da eksilerini artılarını yazdık şimdi yarışma nasıl yapıldı ve nasıl ilerledi ona bakalım;

 

Dünya sıralamasında ki en üst sörfçüler çağırıldı ve 6-9 eylül arası yerlerini aldılar Lemoore Kaliforniya da, normalde nasıl olur? Organizasyon için sınırlı bir tarih belirlenir, 10 gün gibi. Diyelim ki 1-9 eylül, 1 eylül sabahı jüriler gelir bakarlar kondisyonlara; sörf yapılabilir, o zaman yarışma başlar. Baktılar öğlene doğru hava bozdu dalgalar küçüldü. Derler ki bugünlük yatış günü ilan ediyoruz yarın sabah yine gelin. Ertesi gün yine kötü yine yatış 5 eylül oldu dalgalar toparladı kondisyonlar iyi hadi tekrar açık. 10 gün verilen tarihler arasında 3-4 gün kayış olur ve yarışma tamamlanır. Sörf çiftliğinde böyle bilinmezlikler olmaz. Saat 9 da tekerlek döner derler ve yarışma başlar. Hangi sörfçünün hangi saat  hatta dakikada kayacağı bellidir.

 

Okyanus da ki yarışmalar da bir sörfçü 30 dakikalık kapışma içerisinde istediği kadar dalga yakalayabilir. Burada ise her sörfçüye 6 dalga hakkı verilir. 3 sağ 3 sol olmak üzere. Hidrolik sistem bir aşağı bir yukarı gider, aşağı doğru giderken sola kayış imkanı sağlar yukarı doğru giderken sağa kayış imkanı sağlar. İlk olarak Conner Coffinin başladığı yarışma söyle gelişiyor; ilk yarışmacı bir dalga sağa doğru üstüne bir dalga sola kayma imkanı veriliyor sonra aynı şekilde geriye kalan 35 yarışmacıya 2 şer dalga hakkı tanınıyor böylelikle ilk tur tamamlanmış oluyor. Sonrasında 2 tur daha yapılıyor ve her sörfçü toplam 6 dalga yakalamış oluyor. Yakalanan 3 sağ dalganın en iyi puanı ve 3 sol dalgadan alınan en iyi puan sonuçları toplanarak yine her yarışmada olduğu gibi en iyi 2 puan toplanıyor ve bu toplam puan a göre yarışmacılar eleniyor veya bir üst tura çıkıyor.

 

 

Son turda ise finallere kalan 8 kişi belirleniyor ve aynı 6 dalgalık sistem ile çeyrek, yarı ve final olarak yarışma sonlandırılıyor.

Finaller sonucu birinciliği alan Brezilyalı Gabriel Medina oldu ikinciliği ise yine Brezilyalı Felipe Toledo oldu ev sahibi Kelly Slater da kürsü de üçüncü olarak yer aldı.

(resim ranking)

Dünya sıralamasında son durum mu ne? Büyük ihtimalle siz bu satırları okuyor iken Portekiz ayağı gerçekleşiyor ve Fransa ayağı ekim ortasında sonuçlandırıldı, görülen o ki Brezilya Fırtınası (Brazilian Storm) devam ediyor ve ligi domine ediyorlar yine…