Dünya Sörf Ligi( WSL) analizi

WSL nedir? 

Dünya Sörf Ligi(WSL) dünyanın en iyi sörfçülerini dünyanın en iyi dalgaları ile buluşturarak kompetitif sörfün adrenali, draması ve atletizmi ile seyircileri  buluşturmayı amaçlar. Her sene onlarca yarışma yapılır. Her biri farklı egzotik lokasyonlarda düzenlenir. Dünyanın farklı noktalarından gelen elit atletlerin insan kabiliyetinin uç noktalarını zorlayan performanslar sergilemesi, alışılagelmiş spor karşılaşmalarının dışında bir görsel zevk sunar. Bir de bu zevki dünya kupası gibi 4 sene de bir değil her sene, neredeyse her ay sunar.

WSL sörf rotaları nereleridir?

Ana etkinlik olan ‘’Erkekler Şampiyonluk Turu’’ için Ocak ve Şubat dinlenme aylarıdır. Mart’ta  Avustralya’da başlayan etkinlik sonra Brezilya’ya, oradan da Endonezya’ya döner. Temmuz’da Güney Afrika’ya iner, bir daha Tahiti’ye  döner, Eylül’de  Los Angeles’a gider. Bu sene ilk defa Kelly Slater’ın dalga çiftliğindedir turun bir ayağı, sonrasında da Fransa, Portekiz, son olarakta Hawaii’de taçlandırılır kral.

Program oldukça rahattır. Hemen hemen yılın hangi zamanı swell’in nereye vuracağı bellidir. Swell; denizi, dalgaların kabarışıdır. Ben kafamda sanki o hava durumu programlarındaki kasırganın denizdeki hareketlenmesi olarak canlandırıyorum. Vurduğu yere dalga geleceği kesindir, ancak yıllık programda hangi gün en güzel formasyon olacağını öngörmek mümkün olmayacağından, her müsabakaya 11 gün verilir.  Ve bu 11 gün içerisinde genelde maksimum 3-5  gün içerisinde bitirilir.

WSL yarışları nasıl organize edilir?

Nasıl mı Yani?

 2-13 Temmuz arası Jeffreys Bay’de olacak müsabaka için protokol, 2 Temmuz sabahı erkenden plaja gider, kontrol ederler. Keyifleri gıcır, dalgalar şıkır şıkır hadi derler yapalım bu işi! Birinci raund birinci karşılaşmayla yarış başlar. Ertesi gün deniz bozarsa, dalgalar düşerse veya rüzgar eserse: Derler bugün yatış… Abartmıyorum, hakikaten öyle derler. ( bknz. lay day.) Çoğunlukla bu 11 gün içerisinde kazananı belirlerler, aksi bir olay yaşanmadığı sürece. Örneğin: 2015 Jeffreys Bay finalinde Mick Fanning’e köpek balığının saldırması gibi.

 

 

Her sene kadınlar ve erkekler için 5’er ana klasmanda gerçekleşir. Ekstra müsabakalar da düzenlenir. Genelde müsabakalar rauntlardan, raundlar da 2’li yada 4’lü karşılaşmalardan ibarettir. Bu karşılaşmalarda sörfçünün 30 dakika içerisinde yakaladığı dalgalardan en iyi ikisinin toplamı baz alınır. Bir dalgadan alınacak en büyük puan 10’dur. Yakalanan dalgaya 5 adet jüri puan verir. Bu verilen puanlardan en düşüğü ve en yükseği sayılmaz. Ortadaki 3 puanın ortalaması dalganın puanını belirler.

WSL Jüri puanlarken aşağıda ki maddeleri baz alır;

  • Dalgaya bağlılık ve dalganın güçlük derecesi
  • Manevraların yaratıcılığı ve yenilikçiliğine
  • Manevraların birbirine bağlanmasına
  • Manevraların çeşitliliğine
  • Hız, güç ve flow* yine sörf için çok önemli ama Türkçe ye çevirmek de zorlandığım bir kelime;

Akış, akıcılık, süzülmek

 

Peki ya yarışma kuralları ve WSL ödülleri nelerdir?

Her müsabaka sonrasında sörfçülere müsabakadaki elde ettiği sıralama bazında ödül puan verilir, birinciye 10,000 Euro ikinciye 8,000Euro vs.  Ve bir sene içindeki 11 müsabaka sonucu toplamı en fazla ödül puanı toplayan sörfçü şampiyon olur. Çok komplike kurallar yoktur, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta öncelik sırasıdır. Karşılaşma başlamadan 5 dakika önce sörfçülerin suya girmelerine izin verilir ve sörfçüler tahtaların üzerinde yüz üstü kulaç atarak dalgalara karşı pozisyon alacakları noktaya doğru yarışırlar. Bazen de yarışmazlar ama önce gelen öncelik hakkına sahip olur. Öncelik hakkına sahip olan sörfçü, bir dalga yakalayıp gitmediği veya dalgayı yakalamak amacıyla kulaç atıp dalgayı altından kaçırmadığı sürece, öncelik sırası olmayan sörfçü öncelik sırası olan sörfçünün süreceği dalgayı süremez. Ya da sürebilir ama öncelikli sörfçünün puan almasını engellemeyeceği durumlarda olmalıdır. Örneğin: farklı yöne gitmek, biri sağa biri sola veya aralarında çok fazla mesafe olması gibi.

Bu kurallar kadınlar ve erkekler, şampiyonluk turu (Championship Tour), ön eleme serisi (Qualifying Series)ve çocuklar( Juniour Tour) içindir. Büyük dalga (Big Wave Tour) ve Uzun tahta (Longboard Tour) için farklı puanlama sistemi vardır. Bu kuralların serbest sörf içinde tamamen geçerli olduğunu söyleyemeyiz, her plajın kendi kuralları vardır ve unutmamalıyız ki lokaller ne derse odur.

 

Tolga Uçal

 

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap