İtalya'da Kite Surf

Hemde İtalya’nın en güney batısında!

 

 

 

 Ağustos ayında 1 haftalık Güney İtalya turu yaptım. Reggio Calabria bölgesindeki doğa harikası olan Scilla, Tropea ve Capo Vaticona, bölgelerini gezdim. Bu seyahat sırasında IKO (International Kiteboarding Organization)’ya bağlı, uluslararası profesyonel yarışlar düzenleyen, öğrenmeye devam edenler içinde bir o kadar titiz çalışan bir KiteSurf okulu keşfettim. 

Farklı ülkelerden gelen hocaları, alana kurulmuş karavanlar, bir yandan çalan chillout müzikleri ve havaya kalkan shaka’lar… Bu samimi ortamı bulmuşken; surf camiasında kalabalıktan, az rüzgardan ve samimiyetsiz tutumlardan  bıkmış olanlar için detaylı bir soru-cevap şeklinde yazı hazırlamak istedim. 9 yaşından 70 yaşına, başlangıç seviyesinden, IKO 3N ve daha fazlasına, toplu taşıma aracı kullanacaklardan karavanla gideceklere kadar tüm bilgileri şuraya bırakıyorum. 

Surf’e dahil değil ama nerede bi Reggio Calabria? Nerede bu surf okulu New Kite Zone?

 

Öncelikle okulun ismi New Kite Zone.( http://www.newkitezone.it/   )

Italya!da Reggio Calabria bölgesinin, Punta Pellaro kısmında bulunuyor.

Yani İtalya’yı bir kadın çizmesi olarak düşündüğümüzde, ayakkabının tam burun kısmı:  İşte Reggio Calabria Bölgesi. Bu bölgeye direk uçuşla gidebileceğiniz gibi İtalya’nın bir şehrini ziyaret ettikten sonra tren yoluyla da ( http://www.trenitalia.com/ )erişebilirsiniz. Hemen hemen her şehirden tren var.

Detaylı Adres:Kitezone autorizzata via Diramazione A Mare, 89134 Punta Pellaro, Pellaro RC, İtalya

Ve gelelim esas sorulara…

1)Punta Pellaro’da Kitesurf için hangi sezon daha iyidir?

Punta Pellaro, yılda 300 gün güneş ve rüzgar alan bir bölgedir. Ve bu Avrupa kıtasındaki en iyi ortalamadır. Normalde en iyi dönem, Nisan ayından başlar ve Kasım ayına kadar devam eder.

2)Punta Pellaro’da Rüzgar gücü nasıl?


En iyi dönem, Nisan'dan Ağustos'a kadar rüzgarın 24kts'ın üzerine çıkmasıyla oluşur.
Genellikle yerel rüzgar kuzeyden batı yönlerine doğru eser ve genel hesaplanan rüzgar hızına yaklaşık 12 kts eklenir. Yani KB'den 8 kts okursanız, buraya geldiğinizde rüzgarın gücü 18 / 20kts olarak bulacaksınız!

3)Punta Pellaro’da Dalga koşulları nasıl?


Punta Pellaro tam bir dalga spotu değildir, epik alt dönüşler arıyorsanız, güney rüzgarlarında yakınlardaki Brancaleone kasabasına gidebilir, gerçekten çok güzel.

 

4)Punta Pellaro’da Kiteboarding öğrenmek ve uygulamak için ayrılmış yeterli alan var mı?


Punta Pellaro'da, tamamen güvenli bir ortamda öğrenmek ve pratik yapmak için yeterli genişlikte bir bölgeye yetki verilmiş. "NewKiteZone" adlı Uçurtma Merkezi, bu alanı tamamen kumla ve herhangi bir engel olmadan yönetiyor. Özellikle kite surfu öğrenmek ve geliştirmek için yerindebir seçim.


5)Kitesurf öğrenenler için ne tür dersler öneriliyor? Uluslararası bir sertifikaları var mı?


Hem özel hem de grup (ancak Temmuz ve Ağustos aylarında rezervasyon yapılmalıdır) dersleri veriliyor. Aynı zamanda okul resmi bir FIV (İtalyan Federasyonu) ve aynı zamanda IKO Uluslararası Sertifika Merkezi'dir.


6)IKO’nun Kitesurf öğrencileri için bir faydası var mıdır? Neden yabancılar için o kadar önemlidir?


Kiteboarding dünyasında en önemli kuruluş olan IKO (International Kiteboarding Organization), sertifikalı merkezleri tüm dünyada bulabilirsiniz. Temel olarak bu "ring" içerisinde seviyeniz tanınır ve farklı merkezler arasında uyumlu dersler çalıştırabilirsiniz. Bu yolla ilerlemenizi optimize edebilir, ziyaret ettiğiniz farklı yerlerden veya farklı eğitmenler arasında işe yaramaz masraflardan kaçınabilirsiniz. Ayrıca bir IKO merkezinde, İngilizce (en azından) ve genellikle daha fazla dilde iletişim kurabilen hocaların olduğunu göreceksiniz.
IKO sertifikası almak için son fayda olarak: bir kitesurf kiralayabilirsiniz.

7)Organizasyon veya kutlama dönemi var mı?


Evet!!! Ünlü Kıta Adası Yarışı, kiteçılar ve sörfçüler arasında uluslararası bir yarış. 2008 yılında yerel bir etkinlik olarak başlamış, Sonra büyüyerek Uluslararası İtalyan Klasik Yarışı olarak bu güne gelmiş. Bir sonraki yarış 25-29 Temmuz'da yapılacakmış. Rezervasyon ve bilgi için: www.traversata.it


8)Kiteboarding'i kim öğrenebilir? Fiziksel güç ne kadar önemli?


Öğretim sistemlerinin çok hızlı ve tamamen kolay olduğunu söylüyorlar. ‘’Güçlülük faydalı olur, ancak gerçekte anlamsızdır’’. ‘’9 ila 70 yaş arasındaki insanlara öğretiriz, herkes sorun olmadan hızlı ve kolay öğrenebilir!’’ diyorlar.


9)Toplam başlangıç ​​kursu ne kadar sürer?


Grup dersi yaklaşık 10 saat sürüyor, özel ders durumunda yarısına inebiliyor. Esas olarak her öğrencinin kişisel becerilerine bağlı bir durum olduğundan kişiye göre değişiyor tabi…


10)Grup ders ücreti ne kadar?


Grup dersleri her zaman uçurtma başına uçurumda 2 ila 4 öğrencinin, öğrenci / uçurtma oranına sahip bir IKO eğitmeni tarafından yönetilir ve yeni başlayanlar için tamamen güvenli bir öğrenme alanıdır.
2sa 90 €, 4hs 170 €, 10hs 390 € paketleri mevcut

11)Özel derslerin fiyatı ne kadar?


Özel ders ücreti, yolculuk sürenize bağlıdır. Üst düzey bir eğitmenle radyo kaskları ile minimum 50 € / s'dan 80 € saate kadar değişir. Seviyeniz IKO 3N veya daha fazla olması ve tatilinizin en az 5 gün sürmesi durumunda bir Evolution Clinic'i rezervasyon yaptırabilirsiniz. Tam daldırma programında daha uygun olabilir.


12)Evrim Kliniği Nedir?


İntermediate kiter için, bağımsız atlamaları yapabileceği özel bir programdır. Bu klinik, 8 saatlik karma kuram, video dersi ve tabii ki sudaki eylemi temel alan 5 günlük süper derin bir eğitimdir. Ve sizi evrim sürecinde çok ileriye götürür. Gerçekten çok ileriye götürür mü? Diye sorduğumda’’Kesinlikle, 2 yıl tek başınıza öğrenecekleriniz IKO’nun uzman antrenörleri ile 5 gün yoğun yoğunlaştırılmış programla size öğretilecektir.’’ Cevabını aldım. E tabiki, gerisi pratik..
Maliyetleri? 40 saatlik bir program için 690 €: çok rekabetçi bir fiyat teklifi! Yani 1 saatlik ücreti 17,25€’ya denk geliyor.


13)Kitesurf’ü yeni öğrenenler için nasıl bu kadar güvenliler?


Sınırlandırılmış alan kumlu ve geniş, ayrıca Avrupa'da ilklerden biri. Öğrencilerin hızla öğrenmesi ve kolay kavraması için başlangıçta ultra kısa kite ipleri kullanıyorlar. Böylece kite Power zone’a gelse bile Soft Zone ’a otomatik olarak geçiyor. Böylece yeni başlayan öğrenciler uçurtmadan kaygılanmadan, tekniği daha kolay uyguluyorlar, aynı zamanda da eğleniyorlar.
Başlangıcı tamamlamak, her öğrencinin becerisine göre değişiyor. Ama burada kite öğrenmek = Güvenlik + Eğlence!

14)Çocuklar için Kitesurf öğrenme yaşı nedir?


Öğrettiğikleri genç ve çocuklardan yola çıkarak, 9 yaş / 28 kg'dan itibaren kite surf öğretebiliyorlar.
Tabi ki spesifik bir program olduğundan önceden rezerve edilmesi gerekir.

15)Alanda sağlanılam hizmetler nelerdir?


NewKiteZone'da şunları bulabilirsiniz: belirli kiteboard alanı (uçurtma takımı, hava kompresörü, park bölgesi), geniş bir park (karavan dahil), sahilde doğrudan panoramik su manzaralı Bar'da içebileceğiniz veya bütün gün yiyebileceğiniz Bar , bir dinlenme alanı, giyinme alanı, ayrılmış çift tuvalet, kilitli bir saklama odası, kapalı ve plaj duşları, ücretsiz wi-fi ve (gururumuz) gerçek bir brezilya yumuşak çiminin (400 sm) büyük bir çim ile Tamamen VIP konfor için dev bir dehor (120 sm)!


16)Alan için erişim ücreti var mı?


Üst düzey hizmetlerimizi korumak için 5 € günlük giriş ücreti istiyorlar, barda 2 € indirim var.
Hafta ücreti 25 € , ama yine barda 15 € indirim var.
Farklı günler veya grup için iletişime geçmek gerekiyor.


17)Punta Pellaro Kitesurf derslerinde ne sağlıyorlar?


Gerekli tüm ekipmanlar size veriliyor. İhtiyacınız olan her şeyden, özellikle de emniyet için, her kullanımdan sonra revizyona tabi tutulmuş ve test edilmiş oluyor! Kask, can yeleği, wetsuit , koşum takımı, uçurtma tasması ve ihtiyaç duyduğunuz her şey temin ediliyor.

18)Peki diyelim geldim. Punta Pellaro’da nerede kalacağım?


Her türlü tatil için çözümler içeren anlaşmalar listesi yapmışlar. Tek kişilik odalardan, 12 kişilik odalara, ya da lüks Villa'ya! Karavan ile gelirseniz de size uygun alana sahipsiniz. Sadece kendileri ile iletişime geçip ve tarih belirlemeniz gerekiyor.

 

19)Reggio Calabria'dan Punta Pellaro’ya herhangi bir servis var mı?


Evet, buraya farklı şekillerde gelebilirsiniz: Arabayla Reggio Calabria havaalanına sadece 8 km. uzaklıktayız. Reggio Calabria’ya trenle sadece 2 durak uzaklıktayız. Ve bir sonraki yüksek sezon periyodunda özel ve yeni bir kamusal servis / Otobüs servisi olacak.


20)Punta Pellaro'da spor camiası nasıl?


Uluslararası spor camiaları heterojen olup, sporun güzelliği de burada görünüyor. Aynı palmiye altında bir Brezilyalı veya bir Rus ile sohbet ediyorsunuz! Topluluklarında lokalizm yoktur ve güzel arkadaşlıklar geliştirmek çok kolay.


21)Punta Pellaro Kitesurf okuluna gelecekler, yetkililere ne zaman ulaşmalı?


Tamamen size bağlı ama girmeden 8-9 ay önce rezervasyon yaptıran riderların olduğu bir okul. Ne zaman kesinleştirirseniz hemen iletişime geçmenizi tavsiye ederim Web sitesi iletişim alanına doğrudan erişmenin en iyi yolu: www.newkitezone.it


22)Gelirken yanınızda ne getirmelisiniz?


Güneş gözlüğü, mayo ve güneş kremi. Birde su seanslarından sonra havlu ve kişisel eşyalar.

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap