Filipinler'de Kite Surf ve Dalga Surfu

İŞİ GÜCÜ BIRAKIP DALGA SURFU VE KITE SURF İLE FİLİPİNLERDE 2 AY GEÇİRMEK  

Neden Filipinler Seyahati?

Ne geldiyse başımıza Paris’teki kokulu metrolar sayesinde geldi. Sanıyorum bir çoğumuzun acılı bir işe gidiş geliş hikayesi vardır. Uçsuz bucaksız tropik adaların, turkuaz plajların hayallerinin kurulduğu bitmek bitmeyen yolculuklar... Tahta severler için bu hayallere birde dalgalar ve sert rüzgarlar ekleniyor olmalı. Ben ve eşim, şehir insanı olmayan tahta severler olarak, Paris’teki işlerimize bu hayaller vesilesiyle son vermemiz cok uzun zaman almadı.


 

İlk plan surf tahtalarımızı alıp birkaç hafta Sri Lanka’ya gitmekti. Surf dalgaları çok acımasız değildi ve Sri Lanka henüz fazla turistik olmadığı için fiyatların makul olduğu destinasyonlardan biriydi. Sonra birde tatilimize kitesurfü eklemek istedik. Taşınan malzeme ağırlığı iki katına çıktığından her iki sporu da yapacağımız bir destinasyon seçtik. Filipinler de malum 7107 adadan oluşan bir ülke olduğundan orada yapılacak çok sey buluruz diye Filipinlerde ve abartmamak adına 2 aylık bir geziye karar kıldık.

Filipinler'e giderken nasıl hazırlanılır? Yanınıza neler almanız gerekir?  

Hazırlık süreci tam olarak bir ay sürdü. Bunun içinde kiralık evimizi boşaltma süreci olsa da seyahat hazırlığı da küçümsenmeyecek kadar yoğun bir süreçti. Üstelik 2 kişi için hem kite hem de surf malzemeleri başlı başına 40kg ettiğinden kişisel malzemelerde optimizasyon yapmamız kaçınılmaz oldu. Bu süreçten kısaca bahsedecek olursak :

  • Filipinlere Giderken Bilet Nereden Alınmalı? :

    Spor malzemelerine ekstra ücret ödememek ve uzun yolculuk sırasında iyi yemek yiyebilmek adına Turk Hava Yollarını tercih ettik. Paris-Istanbul-Manila rotasunda Istanbul'da 9 saat aktarma olması da işimize geldi. Bu süreçte Karaköy’e gidip rakı-balık yapma fırsatımız oldu. Eğer Corporate Card ya da Star Alliance Elit ve üstü kart sahibiyseniz, THY bileti sırf Istanbul’daki Lounge’ ı kullanmanıza bile değiyor.

 

⦁ Filipinlere Giderken Vize Gerekiyor mu?:

30 gün ve üzeri kalınacaksa herkes için vize gerekiyor. Herhangi bir Filipinler elçiliğinden 26€’ya, iki gün gibi kısa bir sürede vize alabiliyorsunuz. Tek istedikleri gidiş-dönüş biletinizin olması.


⦁ Filipinlere Giderken Seyahat Sigortası Yaptırmaya Gerek Var mı? :

Biz April international’dan aldık. Mutlaka gerekli olduğunu düşünüyorum, bizim işimize oldukca yaradı.  « Filipinler gibi tropik ve nemli ülkelerde sivrisinekten bile enfeksiyon kapma riski çok yüksek » demişlerdi. Ben kaynar suyla kendimi yaktım, kazanın ne zaman geleceği belli olmuyor


⦁ Filipinlere Giderken Hangi Kıyafetler Seçilmeli? :

Ben bir bayan olarak hayatımda hiç bu kadar az kıyafetle ve aksesuarla seyahat etmemiştim. Tam olarak 2 şort, 1 ince pantolon, 1 elbise, 3-4 tshirt, 1 uzun kollu üst, bir de en az yer kaplayanından kuş tüyü spor mont ile yola çıktım. Eşim ise bunların neredeyse yarısıyla valiz hazırladı. Filipinler’de güneş inanılmaz güçlü, eğer suda çok vakit geçiriliyorsa mutlaka uzun kollu lycra gerekiyor. Ben oradayken uzun surf taytı ve lycra almak durumunda kaldım. « Ben Türk’üm bana birşey olmaz! » orada pek işlemiyor. Zira yereller bile sadece gözleri açık kalacak şekilde kite yapıyorlar. 


⦁ Filipinlere Giderken Yanınıza Almanız Gereken İlk Yardım Kiti :

Antibakteriyel solüsyon/ krem, tropik ülkeler için sinek ilacı, yanık kremi, ağrı kesici ve ates düşürücü gibi ilaçlar en temel ihtiyaçlardan.


⦁ Elektronik İhtiyaçlar :

İlk düşündüren şey yanımıza bilgisayar alıp almayacağımızdı. Almamaya karar verdik ve yerinde bir karar olmuş. Telefonlar ile bütün rezervasyon, bilet alma vb. işlemleri rahatça halledebiliyorsunuz. Sadece çok uygun bir fiyata oranın yerel gsm kartını alıp internet paketi yüklemek yetiyor. Onun dışında go-pro, dijital kamera, ekstra şarj edilebilen pil, ekstra hafıza kartları, powerbank ve JBL'in ufak su gecirmeyen hoperlörü en çok kullandığımız elektroniklerdendi. Tabi bir drone kamerımız olsaydı hiç fena olmazdı ama maalesef yetiştiremedik. Eğer iki kişiyseniz aynı anda telefondan film izleyebilmek adına doublejack kulaklık girişi oldukça pratik bir çözüm. 


⦁ Surf ve Kitesurf malzemeleri :

Dalga surfu için, iki shortboard, finler ve wax yetiyor. Ancak kitesurf icin karar verme süreci biraz daha uzun surdu. Sonunda iki kişi icin 2 board, 3 kite (7-9-12 m) ile yetinebileceğimizi düşündük. Kitesurfleri Takoon’dan aldık. Zira Takoon Family kart ile baya indirimli sıfır malzeme alınabiliyor. Maksimum indirim almak icin birkaç püf noktası var. Onları ilginenler olursa ayrıca anlatabilirim ;)


⦁ Filipinlere Giderken Alınması Gereken Teknik Malzemeler Nelerdir? :

Camelbak dedikleri içinde su torbası bulunan 10-12 lt lik sırt çantaları çok pratik. Hem yolculuk boyunca kullanılıyor hem de gidilen yerlerde doğa yürüyüşü / tırmanış gibi sporlar icin oldukça ideal. Filipinler gibi çok adadan oluşan bir ülkede toplu taşıt genelde feribot ya da tekne ile olduğundan su geçirmeyen özel çantalar kullanışlı oluyor. Onun dışında küçük köy ve kasabalarda geceleri genellikle çok karanlık olduğundan birer kafa lambası ya da fener mutlaka gerekli.

Filipinler Seyahat Rotası

Gideceğimiz yerler çoğu zaman son dakikada hava durumuna göre belli oluyordu. Daha çok surf ve kitesurf amaçli gezdiğimiz için turistik yerlerden ziyade yapacağımız spor için doğru hava şartları olan, tahta severler tarafından tavsiye edilen yerlere gidiyorduk. Seyahat süresince o kadar çok insanla tanışıyorsunuz ki rotanız ona göre degişiyor ve çok daha keyifli hale geliyor. Bir de iklim, adadan adaya farklılaşabiliyor. Bir adada full güneş varken diğer adada bir hafta boyunca kesintisiz yağmur yağabiliyor. Dolayısıyla önceden yer ayırtmamız zor oluyordu. Kaldı ki yapılan son dakika rezervasyonlarla bile gayet makul fiyatlı, temiz kalacak yerler bulmamız oldukça kolay oldu. Son haliyle yukarıdaki rota ortaya çıktı.

Tavsiyeler


Sanırım bir dahaki sefere ya sadece surf ya da sadece kitesurf turu yapacağız. Toplamda 60kg malzeme ile seyahat etmek o kadar da kolay olmuyor. Adalar arası taşıma genelde 10-12 saatlik yataklı feribot yolculukları üzerine saatlerce otobüs, tricycle (kabinli motorsiklet) ile yapıldığından, 60 kg malzeme taşımak kolay olmuyor. Neyse ki insanlar o kadar güler yüzlü ve iyilerdi ki bir şekilde yardım eden çıkıyor. Ayrıca gittiğimiz yerler yaptığımız sporlar için cennet olduğundan sonunda o kadar malzemeyi taşımamıza değmişti.

Cuyo Adası:


Filipinler’de herkes ileri düzey İngilizce konuşuyor. Böylelikle restoranlarda « ne sipariş verdiğimi anlamadım » gibi tecrübeler yaşamanız söz konusu değil. Boracay, Palawan gibi turistik yerlerde değilseniz de kazıklanmak diye birşey yok. Bu açıdan biz bu tip turistik yerlendense Filipinlerin turistlerce daha az bilinen, kapitalizmin henüz ulaşmadığı, doğa harikası adalarını sevdik. Cuyo adası bunlardan bir tanesi. Kitesurf icin de adeta bir cennet, turkuaz berrak sularda yüksek sezonda bile maksimum 15 kişi oluyor ve aynı spotta hem offshore hem onshore kayılabiliyor. Adadaki yemek-içme ve kalma fiyatlari ise Boracay’ın yarı fiyatı. Biz Airbnb’den bulduğumuz dünya tatlısı bir aile ile kaldık, olur da giderseniz Cuyo Island’da « Dawn’s Property » diye Airbnb’den bulabilirsiniz.


Siargao Adası:

Diger favori adamız ise Siargao adası, burası dünyaca ünlü dalga surfçülerinin gittiği mükemmel bir ada. Biraz fazla Avustralyalı var ama Siargao’da balıkçı tekneleri ile açıktakı resif dalgalarına ulaşabiliyorsunuz. Ya da dünyaca ünlü Cloud 9 dalgasında surf yapabiliyorsunuz. Ayrıca inanılmaz huzur verici doğanın içinde denize karşı yoga dersleri mevcut.
Manila, Boracay, Seco Adası, Cebu, Bohol, Surigao, Camiguin Adası, İloilo ve daha anlatılacak birçok anı var ama sanırım buraya sığmayacak. Eger rotanız Filipinlerse ya da surf veya kitesurf seyahati planlıyorsanız verecek tavsiyelerim olabilir.  Bana mail adresimden ulasabilirsiniz : menaytugce@gmail.com

Yorum yapabilmek için Kayıt Ol! yada Giriş Yap