Petran Macerası

Red Bull Macera Peşinde adı altında, Türkiye'nin akla gelmeyecek köşelerinde snowboard yapmaktı amaç, macerayı en umulmadık yerlerde aramaktı... Macerayı bu sefer Rize'de aramaya gittik. Petran Dağı'na... Dört çekerlerimiz ve kar motorlarımızla, çekim ekipmanları, tahtalarımız ve dostlarımızla çıktığımız bu zorlu yolculuğun meyvesi de tabii ki zorluk oranında güzel olacaktı. Atalarımızın yüzyıllardır sürdürdüğü ve ne yazık ki çoğumuzun bilmediği bu geleneği Tahta Okurları ile paylaşmak ve tanınmasını sağlamak bizim için büyük bir gurur!

Zorlu kelimesini laf olsun diye kullanmadım, kar yağdığı zaman tuz dökülen E-5 otoyoluna benzemiyor karla kaplı yılankavi dağ yolları... Kış koşullarında Petran'a ulaşmak bile başlı başına bir maceraydı. Yereller ise bir o kadar sıcaktı, soba başında demli muhabbetler eşliğinde bize çoğumuzun lazboard diye bildiği, üzme tahtası hakkında bildiklerini anlattılar. Babası yapıyormuş ondan önce, ondan önce de dedesi ve onun dedesi... Dikdörtgen bir tahta üzerinde ayak kaymasın diye çakılan bir destek ve burnu kayış sağlansın diye tahtanın burnuna bağlanıp çekilen bir ip. Bir de dümen niyetine, fındık ağacından uzunca bir değnek. Altına da sabun ya da katı yağ sürüyorlar wax işlevi görsün diye.  İlk başlarda aşağı köylere ulaşım aracı olarak kullanılan, yazın çimen üzerinde kışın kar üzerinde kullanılan üzme tahtası, teknolojinin bir nebze de olsa bu ücra köye ulaşması nedeniyle artık bir gelenek olarak devam ettiriliyor. Farklı rivayetler de mevcut, tahtadan seccadeleri kurum bağladığı zaman, kara çıkartıp üzerinde kayarlarmış temizlensin diye... Neyse efendim asıl olay ortada.

Türkiye'nin tahta sporları dergisi olarak, Türklerin tahta sporunu sizler için yerinde denedik! Türkiye'nin en başarılı tahta sporcularıyla kovaladığımız bu maceraya başta alışmak zaman aldı doğrusu, üzme tahtası gerçekten çok ustalık istiyormuş... Yerellerle tahtaları değiştik, onlar tabii ki hiç zorlamadan ayaklarına takıp gittiler snowboardları, üzme tahtası üzerinde ayakta durabilmek bile başlı başına bir iş! Üzme tahtası bir yana o atmosferde nefes almak, o dağda bağlamalarını takıp eğimden aşağı kendinizi bırakmak, hiçbir kayak merkezinde şahit olamayacağınız bir his. Doğal ve vahşi! Büyülü havayı yeterince soluduktan sonra da kurulsun rampalar, atılsın taklalar! Sonrasında tahtayı sırtına vurup geri yürümek de var tabii...

Red Bull Macera Peşinde serisinden ve sizler için özel olarak Babür Vatansever'in çektiği videolarda bu atmosferi bir nebze solumanız, bu maceraya ortak olmanız mümkün. Fakat bu güzel insanları ve snowboardun atasını yerinde görmeniz ve denemenizi Tahta Mecmuası olarak, barışçıl bir şiddetle tavsiye ediyoruz.